Reklama
Reklama

Rozliczanie PIT 2016 online - korekta deklaracji

Popełniłem błąd podczas wypełniania ePITu, co zrobić?

Jeśli podatnik zorientował się, że wykonując rozliczenie PIT 2016 online popełnił błąd albo, że nie uwzględnił wszystkich ulg lub dochodów, może spokojnie złożyć korektę zeznania podatkowego, również w formie elektronicznej.Wybieramy ten sam wzór formularza, jednak na początku zaznaczając opcję "korekta zeznania" zamiast "złożenie zeznania". Wypełniamy nasz PIT 2016 online od nowa. Wysyłając korektę, obowiązkowo trzeba złożyć wyjaśnienia przyczyn korygowania naszego PITu. W przypadku korekty elektronicznej wyjaśnienia ujmujemy w załączniku ORD-ZU, który program e-pity podsunie nam do wypełnienia.

Błędne rozliczenie PIT 2016 online. Ile mam czasu na złożenie korekty?

Na złożenie korekty zeznania podatkowego podatnik ma 5 lat od roku rozliczenia PIT, który chce skorygować. Najlepiej jest, jeśli zauważony błąd poprawi jak najszybciej, jednak czasami nie jest to możliwe. Oczywiście trzeba pamiętać o konieczności dołączenia uzasadnienie poprawek.

Są sytuacje, kiedy na korektę rozliczenia PIT 2016 online nie ma aż 5 lat. Ma to miejsce wówczas, gdy podatnik rozliczył się indywidualnie, przesłał PIT 2016 online do właściwego urzędu skarbowego, jednak zdecydował się na bardziej korzystny dla niego sposób rozliczenia, czyli wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Wówczas termin złożenia deklaracji korygującej i uzasadnienia upływa 30 kwietnia danego roku. Jeśli w podczas wypełniania PIT korygującego okazało się, że trzeba odprowadzić do urzędu skarbowego dodatkową kwotę podatku, należy pamiętać o konieczności zapłacenia podatku powiększoną o odsetki podatkowe za zwłokę w płatności podatku.

Możliwość składania korekty zeznania podatkowego, jakie daje podatnikowi prawo podatkowe obowiązujące w Polsce, jest jednym z ważniejszych uprawnień każdego , kto rozlicza się z fiskusem.

Złożyłem deklarację PIT bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, czy mogę wysłać korektę przez Internet?

Korektę w wersji elektronicznej można złożyć do PIT 2016 złożonego bezpośrednio do urzędu skarbowego, przesłanego pocztą oraz wysłanego przez Internet. I odwrotnie, w sytuacji, kiedy podatnik złożył deklarację PIT przez Internet, nie jest zobowiązany do przesłania korekty drogą elektroniczną. Możliwe jest np. wysłanie jej za pośrednictwem poczty lub złożenie osobiste w Urzędzie Skarbowym. Zdarza się, że nasze rozliczenie pit online jest korygowany przez urzędnika skarbowego, który podczas sprawdzania formularza sam nanosi poprawki. Jest to możliwe, jeżeli popełnione błędy są oczywiste lub w wyniku korekty zmiana nie będzie wyższa niż 1 000 zł. Pracownik urzędu skarbowego przesyła do podatni wypełnioną korektę oraz informacją o zmianach. Jest 14 dni na odwołanie się. Ustawa pozwala na wielokrotne składanie korekty. Należy jednak pamiętać, żeby była złożona na druku obowiązującym w chwili złożenia poprawianego formularza PIT. Zasady składania korekty zostały określone w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Rozliczenie PIT 2016 online. Kiedy nie można złożyć korekty?

Zdarzają się wyjątkowe sytuacje, które uniemożliwiają skorygowanie błędu lub naniesienie zmian w złożonych wcześniej do urzędu skarbowego PIT 2016 lub wysłanych przez Internet PIT 2016 online.Trwające postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa sa sytuacjami, które zawieszają uprawnienia do korekty PIT. W momencie zakończenia kontroli lub postępowania uprawnienia te ponownie nabierają mocy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
12℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
3.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro