Reklama

Wyjątkowe odkrycie w poznańskiej bibliotece

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

To 27 woluminów, które wcześniej uważane były za zaginione podczas wojny.

W Bibliotece Uniwersyteckiej - w Poznaniu odnaleziono kolejne książki z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma Grimmów. Dla badaczy są one bezcennym źródłem wiedzy o słynnych braciach i ich baśniach.

"Podczas przenoszenia tytułów z katalogu kartkowego do cyfrowego dokładnie opisujemy zbiory i badamy je" - wyjaśnia Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej. "Odczytujemy zapiski dawnych właścicieli, badamy stemple znajdujące się na dziełach, opisujemy ich oprawy. O tym, że mamy w zbiorach dzieła należące wcześniej do braci Grimm, wiemy już od 2002 roku, kiedy zidentyfikowaliśmy pierwsze sześć woluminów. Powstał wówczas katalog inkunabułów, opracowany przez prof. Wiesława Wydrę, który zawiera ich opis" - dodaje.

Jak przekazano, o tych właśnie książkach od prof. Anny Loby, koleżanki z Wydziału Neofilologii UAM, usłyszała prof. Eliza Pieciul-Karmińska, która od lat bada twórczość braci Grimm. Razem z kustosz Renatą Wilgosiewicz-Skutecką postanowiły sprawdzić, czy w poznańskich zbiorach nie ma więcej dzieł z biblioteki słynnych braci.

"Punktem wyjścia był katalog Ludwiga Deneckego, który podjął się rekonstrukcji prywatnego księgozbioru braci Grimm" - mówi prof. Pieciul-Karmińska. "Poświęcił dziesięciolecia na to, by skatalogować ich książki, opisał także dzieła, które oznaczył jako "zagubione". Pani Renata wpadła więc na pomysł, że dobrze byłoby poszukać tak oznaczonych książek. Na szczęście Grimmowie oznaczali swoje książki sygnaturami, podobnie robiła biblioteka w Berlinie, a poznańska Biblioteka Uniwersytecka każdą z tych sygnatur pieczołowicie odnotowywała, co ułatwiło poszukiwania" - dodała.

W ten sposób okazało się, że w Poznaniu znajduje się nie sześć, ale aż 33 dzieła, należące wcześniej do braci Grimm. "Wiadomo, że książki będące niegdyś własnością Jakuba i Wilhelma Grimmów trafiły z Berlina do Poznania już w latach 1898-1899, gdy zostały przekazane do powstającej w tym czasie Kaiser-Wilhelm-Bibliothek w Poznaniu jako dublety - czyli książki, które berlińska biblioteka posiadała w co najmniej dwóch egzemplarzach. Nic więc nie stało na przeszkodzie, by jeden z nich oddać do Poznania - by "krzewić niemiecką kulturę na wschodzie". Inne książki prawdopodobnie trafiły do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu po wojnie, gdy zabezpieczano porzucone księgozbiory" - informują miejscy urzędnicy.

Odnalezione dzieła zostaną teraz skrupulatnie zeskanowane.

"Znalezione w 2002 roku inkunabuły są już dostępne w wersji cyfrowej" - podkreśla Renata Wilgosiewicz-Skutecka. "Pozostałe dzieła znajdują się w magazynie zbiorów specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej. Na co dzień dostępne są tylko dla osób, które zajmują się tym tematem naukowo. Gdy jednak zostaną zdigitalizowane, każdy będzie mógł się przekonać, co się w nich znajduje" - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

W kilkunastu powiatach ostrzeżenie IMGW odwołano
24℃
12℃
Poziom opadów:
0.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
8.61 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro