Reklama
Reklama

Przesyłki międzynarodowe - co trzeba wiedzieć?

Czy paczki międzynarodowe można przesyłać do dowolnego zakątka świata? Jak minimalizować koszty wysyłki? Co warto wiedzieć na ten temat? Przyjrzyjmy się tematowi.

Dokąd można wysyłać przesyłki zagraniczne?

Zacznijmy od początku. O paczkach wysyłanych do Anglii, Niemiec, czy Holandii, słyszał niemal każdy. Podobnie zresztą jak o przesyłkach dostarczanych do Polski z na przykład USA lub Chin. Ale co w przypadku, gdy ktoś chciałby wysłać przesyłkę do państwa znajdującego się na drugim końcu świata?

Okazuje się, że i w tym przypadku nie ma żadnego problemu. Co prawda trzeba zauważyć, że poszczególni przewoźnicy mogą nie mieć w ofercie wszystkich regionów, ale w tym miejscu pojawiają się oferty brokerów kurierskich, czyli firm, które łącza w jednym miejscu propozycje kilku różnych firm zajmujących się przesyłkami. To wygodne pod wieloma względami. Po pierwsze usługi poszczególnych firm przewozowych po prostu się uzupełniają. Po drugie - dzięki brokerom łatwo sprawdzić, gdzie przesyłki za granicę będą najtańsza.

Przykładowo na platformie AlleKurier.pl można sprawdzić możliwości wysyłki paczki do praktycznie całej Europy, ale tez do państw rozsianych po wszystkich kontynentach - Afryki, Ameryki, Azji, czy Oceanii.

Ile trwa wysyłka paczek międzynarodowych?

To bardzo dobre pytanie. Okazuje się, że w praktyce nie tylko odległość do danego państwa. W grę wchodzą także procedury celne obowiązujące na granicach, które są przekraczane. Przykładowo gdy chodzi o to, ile trwa wysyłka paczki Polska Anglia, dodatkowo pojawią się kwestie związane ze zmianą przepisów po wyjściu z Unii Europejskiej (i obecnie można szacować czas dostarczenia paczki na cztery lub pięć dni).

Przy okazji warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wielu państw docelowych, mając do wyboru wysyłkę kurierem lub pocztą, krótszy czas dostarczenia uzyskamy właśnie w przypadku usług kurierskich. No i oczywiście w przypadku dostawy kurierskiej można liczyć na obsługę uwzględniającą dostarczenie przesyłki prosto do drzwi adresata.

Co wpływa na koszt wysyłki zagranicznej?

Na cenę wpływa kilka różnych spraw. Podstawową z nich jest oczywiście odległość. Im dalej paczka musi dotrzeć, tym więcej będzie kosztować. Ale to nie wszystko. Równie istotne są kwestie związane z wymiarami przesyłki oraz jej ciężarem. W oczywisty sposób duże gabaryty i spora waga paczki przełożą się na wyższą cenę. Do tego wszystkiego dochodzą także i usługi dodatkowe, na przykład opcja wysyłki ekspresowej, która przyśpiesza dostawę na miejsce, ale wiąże się z dopłatą, czy też ubezpieczenie przesyłki.

Przy tym wszystkim warto oczywiście porównywać oferty różnych kurierów, bo w zależności od możliwości danej firmy i jej sieci logistycznej, koszt w przypadku poszczególnych miejsc docelowych będzie różny. W tym miejscu ponownie odwołamy się do tematu usług brokerskich. Dlaczego? Ponieważ przesyłki kurierskie AlleKurier.pl pozwalają optymalizować tego rodzaju koszty. I to nie tylko ze względu na wybieranie najtańszego dostawcy, lecz również ze względu na fakt, że AlleKurier zbierając zamówienia poszczególnych klientów, uzyskuje u samych kurierów ceny hurtowe. Tym samym wysyłka za jego pośrednictwem jest po prostu tańsza, niż gdyby kontaktować się bezpośrednio z firmą kurierską.

Ale uwaga, niezależnie od kosztów związanych z samą wysyłką, warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. W niektórych przypadkach trzeba się liczyć z opłatami celnymi. To oczywiście zależy od tego, co konkretnie wysyłamy i do jakiego kraju. Niemniej trzeba pamiętać właśnie o odprawie celnej.

Dodatkowo w przypadku paczek wysyłanych w celach handlowych nie można zapomnieć o uzupełnieniu dokumentacji - w ich przypadku konieczne jest bowiem dołączenie faktury opisującej zawartość. Z drugiej strony istnieją produkty zwolnione z cła, ale ich listę warto sprawdzać na bieżąco, ponieważ prawo może się zmieniać.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro