Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
24 16
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
26°C 1016 hPa
JUTRO
pogoda
24°C 1021 hPa
POJUTRZE
pogoda
24°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Zjazd z PST zapchany do granic możliwości

Maciej Kabsch
piątek, 12.03.2010 r.
godz. 12.55

W piątek ok. godz. 7.20 zatrzymały się tramwaje na zjeździe z PST w kierunku centrum. To nie była awaria. Od czasu wprowadzenia kursów linii 26, węzeł komunikacyjny przy Moście Teatralnym jest zapchany do granic możliwości i do takich sytuacji dochodzi często.

Dziś rano na wiadukcie Pestki przed jej zjazdem w ul. Roosevelta znów zatrzymały się tramwaje. Pasażerowie musieli pokonać ostatni odcinek trasy idąc „gęsiego" wzdłuż torów w kierunku centrum. Tramwaje się nie zepsuły, ale utknęły w zapchanym do granic możliwości węźle komunikacyjnym. – Wystarczy, że jeden tramwaj źle wjedzie na światła i już tworzy się tramwajowy korek. – usłyszeliśmy w Centrali Nadzoru Ruchu MPK.

Problem „wąskiego gardła” przy Moście Teatralnym nasilił się w momencie wprowadzenia w listopadzie zeszłego roku kursów tramwaju nr 26 w porannych i popołudniowych godzinach szczytu. – To jeden z największych strategicznych węzłów komunikacyjnych miasta. Krzyżuje się tam 14 linii tramwajowych, a w zasadzie 15, bo nr 26 jeździ co pięć minut. – powiedziała nam rzecznik MPK Iwona Gajdzińska. Dodała, że mimo utrudnień linia 26 przyczyniła się do zmniejszenia tłoku w PST i utrzymanie jej ma sens. Przy obecnym natężeniu ruchu tramwajów, w zlikwidowaniu zastojów przy zjeździe na ul. Roosevelta nie są w stanie już pomóc kolejne regulacje świateł.

- Zamierzamy przebudować ostatni przystanek przed zjazdem PST, tak aby mogły się na nim zatrzymywać dwa tramwaje. – powiedziała Iwona Gajdzińska. Wicedyrektor ZTM Rafał Kupś wyjaśnił, że przystanek ma być dłuższy o kilkanaście metrów. - O klika procent powinno to usprawnić przejazd – powiedział w rozmowie z Epoznan.pl. Zapowiedział też, że prace budowlane rozpoczną się w ciągu kilku tygodni i nie będą trwały długo. Odbywać się będą głównie w nocy, tak aby nie przeszkadzać pasażerom MPK i kierowcom.

- Rozwiązanie problemu nastąpi wraz z przedłużeniem linii PST do peronu 7. – uprzedził dyrektor ZDM Zbigniew Rusak. Jak dodał, po realizacji tej inwestycji, większość składów szybkiego tramwaju będzie kierowana dziurą toruńską prosto do Dworca Zachodniego, a najprawdopodobniej tylko dwa z nich będą skręcać w ul. Roosevelta na obecnym węźle przed Mostem Teatralnym. – Inwestycja ma być zakończona do maja 2012 r. – zadeklarował szef ZTM. Czy nie opóźnią jej problemy z zaprojektowaniem przystanku PST koło Kaponiery, o których Epoznan.pl informował w zeszłym tygodniu? Podobno brakuje tam miejsca. – Trwają prace projektowe. Istnieją różne, wewnętrzne koncepcje tego fragmentu trasy. Na pewno zdążymy. – zapewniał nas wicedyrektor ZTM Rafał Kupś.

Reklama