Pogoda jutro Pogoda Poznań
137

Tu opisz zauważony błąd w tekście,
(sprawy niezwiązane z błędami nie będą rozpatrywane tą drogą - o wszelkich innych sprawach kontaktuj się poprzez stronę)

E-mail kontaktowy:

Wpisz kod z obrazka:
codeimg

PKS: blisko 30 mln za działkę ze starym dworcem i peronami
KaT | aktualizacja: Środa, 4 2015 roku, godzina 15: 0

Poznański PKS cały czas próbuje sprzedać teren po byłym dworcu autobusowym położony przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Wierzbięcice. Ponieważ gruntu nie udało się sprzedać w całości, podzielono go na części. Pierwsza z nich, m.in. ze starym dworcem i peronami, kosztuje blisko 30 mln złotych.

PKS: blisko 30 mln za działkę ze starym dworcem i peronami
Włodzimierz Hoppel

W pierwszym przetargu teren, na którym znajduje się stary dworzec PKS miał kosztować minimum 116 milionów złotych. Chętnych nie było. W drugim przetargu cenę obniżono do 99 milionów, ale ponownie nie było chętnych. Ostatecznie zdecydowano się na sprzedaż w trybie rokowań. PKS Poznań wynajął nawet firmę, która miała kompleksowo zająć się obsługą sprzedaży nieruchomości w centrum Poznania. - Z końcem maja ubiegłego roku umowa z firmą wygasła. Ponieważ nie udało się sprzedać terenu w przetargach, a później także w trybie rokowań, podejmujemy kolejne działania zmierzające do sprzedania gruntu - mówił nam we wrześniu 2014 roku Hieronim Urbanek, prezes PKS Poznań. - Zdecydowaliśmy się na podzielenie terenu na mniejsze działki. Będą sprzedawane osobno. Podczas przetargów i rokowań okazało się, że nie ma dzisiaj inwestora, który byłby w stanie kupić ten teren w całości - tłumaczył.

Pierwszy przetarg na sprzedaż mniejszej działki ogłoszono pod koniec lutego. Teren ma 1,2 hektara powierzchni, a cenę wywoławczą ustalono na poziomie blisko 30 milionów złotych. - To teren, na którym znajduje się parking dla autobusów, perony, biurowiec oraz budynek starego dworca PKS - wymienia Adam Byczyk, kierownik Działu Technicznego PKS Poznań.

Oferty w przetargu można było składać do 10 kwietnia, ale… żadna się nie pojawiła. We wtorek ogłoszono więc nowy przetarg na sprzedaż tej samej działki. Cena wywoławcza nie zmieniła się. - To nie jest tak, że nie było chętnych - mówi mecenas Roman Wróbel reprezentujący PKS Poznań. - Chętni byli, ale przyznawali, że mają za mało czasu, by do 10 kwietnia przeprowadzić audyt nieruchomości. Postanowiliśmy więc dać im dodatkowe tygodnie. W nowym przetargu oferty można składać do 30 czerwca - dodaje.

Na działce, która obecnie jest przeznaczona na sprzedaż, mogą powstać np. biurowce wysokie nawet na 100 metrów. Kiedy pod młotek pójdzie kolejna działka? - PKS musi jakoś funkcjonować, dlatego po sprzedaniu pierwszej działki będziemy się zastanawiać kiedy wystawić na sprzedaż kolejną. Wciąż nie zakończono rozmów na temat nowej bazy dla autobusów PKS i jej lokalizacji, a ona jest niezbędna do działania spółki - kończy Wróbel.