Festiwal Bezsenność: Messages Quartet

Bazar Poznański Paderewskiego 7

Messages Quartet
Małgorzata Wasiucionek-Potera (skrzypce)
Oriana Masternak (skrzypce)
Maria Shetty (altówka)
Beata Urbanek-Kalinowska (wiolonczela)

Messages Quartet – określany przez krytyków jako „jeden z najlepszych obecnie polskich kwartetów smyczkowych”, został założony w 2014 roku i zaledwie rok później zdobył II Nagrodę, Srebrny Medal oraz Nagrodę Specjalną za interpretację kwartetu D. Szostakowicza w II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Plovdiv (Bułgaria, X 2015). Od tego momentu zespół stale koncertuje w Polsce i na świecie, m.in. w Wiedniu, Londynie, Sao Paulo, Bautzen, San Francisco czy Moskwie.

W centrum zainteresowań Messages Quartet jest muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, a za jej interpretacje artystki wielokrotnie były nagradzane i doceniane. Repertuar kwartetu obejmuje dzieła twórców polskich (m.in.: Laksa, Panufnika, Pendereckiego, Weinberga, Szymanowskiego, Moniuszki, Tansmana, Bacewicz) oraz światowe arcydzieła literatury kwartetowej. Zespół dokonał również wielu prawykonań – zarówno kompozytorów polskich, jak i twórców zagranicznych. Kwartet kilkakrotnie prezentował wszechstronny i nowatorski repertuar w ramach serii koncertów kameralnych w NOSPR w Katowicach, a także współpracował z Wydziałem Kompozycji Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

Artystki Messages Quartet obok działalności koncertowej są wykładowczyniami Akademii Muzycznej w Katowicach oraz w Krakowie, mają na swoim koncie nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych konkursach solowych i kameralnych. Są również laureatkami stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz innych instytucji wspierających artystów na całym świecie.

To, co wyróżnia Messages Quartet, to – jak podkreślają krytycy – jego unikatowe brzmienie. W swych interpretacjach zespół kładzie nacisk na jednorodność wynikającą z czterech artystycznych indywidualności i szuka nowych znaczeń w muzyce. Nawiązując dialog z publicznością przekazuje tym samym sztukę żywą, emocjonalną i osadzoną we współczesności.

Na koncercie w Poznaniu Messages Quartet wykona:
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Kwartet smyczkowy a-moll op. 13 nr 2
Aleksander Tansman – Triptyque
Szymon Laks – III Kwartet smyczkowy „Na polskie tematy ludowe”

Festiwalu Bezsenność to 5 wieczorów z muzyką kameralną w 5 różnych odsłonach. Muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, znajduje się w centrum zainteresowań Messages Quartet. Artystki na koncercie w Poznaniu zagrają kompozycje Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Aleksandra Tansmana i Szymona Laksa. Swój najnowszy projekt zaprezentuje Bastarda Trio. Znane tematy z historii po lskiej muzyki filmowej XX wieku zostaną podane w unikalny sposób, przefiltrowane przez jedyne w swoim rodzaju podejście zespołu Bastarda do materii dźwiękowej. W programie Festiwalu Bezsenność także liryczny wieczór w towarzystwie śpiewaka Szymona Komasy oraz pianisty Marcina Kozieła. Usłyszymy m.in. pieśni Zygmunta Krauzego oraz klasyki amerykańskiej piosenki kabaretowej. Pianista Adam Kośmieja zabierze nas w podróż z muzyką transu, medytacji i dużych emocji. Jego najnowszy projekt „Infinity” to autorskie odczytanie popularnego utworu „Canto Ostinato” Simeona ten Holta. Polska muzyka na skrzypce i fortepian będzie motywem przewodnim występu Jakuba Jakowicza (skrzypce) i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian). Wirtuozi swoich instrumentów zaprezentują zróżnicowany i wielobarwny repertuar m.in. z płyty „Departures”.

Organizator:
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

Finansowanie:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Urząd Miasta Poznania

Partnerzy:
Bösendorfer
Bazar Poznański
Bilety24

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom i emerytom.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.