Festiwal Bezsenność: Adam Kośmieja

Bazar Poznański Paderewskiego 7

Adam Kośmieja jest jednym z najbardziej odkrywczych i nowoczesnych polskich pianistów. Nazywany muzycznym kameleonem wykonuje zarówno repertuar klasyczny, jak i szeroko pojętą muzykę nową wykorzystując multimedia.

Jego najnowszy album „Infinity” to nowe, autorskie odczytanie popularnego utworu „Canto Ostinato” Simeona ten Holta. Utwór oryginalnie napisany na cztery fortepiany został przez Adama nagrany na fortepian solo i zmultiplikowany w systemie Dolby Atmos.

„Odczuwam ten utwór bardzo przestrzennie, niemal kosmicznie – mówi Adam Kośmieja – i przez wiele miesięcy pracowałem nad satysfakcjonującą mnie formalną siatką i mapą nawigacyjną tego utworu. Cała podróż muzyczna na moim albumie trwa ok. 46 min. (plus 2 single) i podzielona jest na 6 części – faz, którym nadałem tytuły nawiązujące do całościowej koncepcji albumu – nieskończonego horyzontu, fizyczności dźwięku, czasu, mechaniki, ruchu".

„Canto Ostinato” Simeona ten Holta to przepiękna muzyka transu, medytacji i dużych emocji, które budują kulminacje oparte na powtarzających się strukturach muzycznych. Jej powtarzalność, motoryczność i przestrzenność wychodzi mocno poza rejony klasycznego wykonawstwa muzyki fortepianowej.

Nowe błyskotliwe i wirtuozowskie odczytanie tej muzyki przez Adama Kośmieję jest fascynującą i wciągającą podróżą w świat wolności i muzycznego rytuału.

Jako ambasador nowej muzyki Adam cieszy się dużą popularnością wśród czołowych współczesnych kompozytorów (prawykonania, premiery, zamówienia). Współpracował m.in. z Pierre'm Jodlowskim, Francesco Filidei, Agatą Zubel, Stefanem Węglowskim, Ye Xiaogangiem, Philem Cashianem, Joe Cutlerem, Jerzym Kornowiczem, Elżbietą Sikorą. Adam głęboko eksploruje świat muzyki współczesnej ze swoim trio Flow unit 3 (Anna Kwiatkowska-skrzypce, Mikołaj Palosz-wiolonczela).

Intensywnie koncertuje w kraju i za granicą. Jego działalność artystyczna zaprowadziła go do sal koncertowych niemal 20 państw Ameryki Północnej, Europy i Azji. W Polsce współpracował niemal ze wszystkimi krajowymi orkiestrami.
Absolwent Manhattan School of Music w Nowym Jorku oraz Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie obecnie uczy w katedrze fortepianu ze stopniem naukowym doktora.

Festiwalu Bezsenność to 5 wieczorów z muzyką kameralną w 5 różnych odsłonach. Muzyka polska, szczególnie ta mniej znana oraz najnowsza, znajduje się w centrum zainteresowań Messages Quartet. Artystki na koncercie w Poznaniu zagrają kompozycje Felixa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Aleksandra Tansmana i Szymona Laksa. Swój najnowszy projekt zaprezentuje Bastarda Trio. Znane tematy z historii polskiej muzyki filmowej XX wieku zostaną podane w unikalny sposób, przefiltrowane przez jedyne w swoim rodzaju podejście zespołu Bastarda do materii dźwiękowej. W programie Festiwalu Bezsenność także liryczny wieczór w towarzystwie śpiewaka Szymona Komasy oraz pianisty Marcina Kozieła. Usłyszymy m.in. pieśni Zygmunta Krauzego oraz klasyki amerykańskiej piosenki kabaretowej. Pianista Adam Kośmieja zabierze nas w podróż z muzyką transu, medytacji i dużych emocji. Jego najnowszy projekt „Infinity” to autorskie odczytanie popularnego utworu „Canto Ostinato” Simeona ten Holta. Polska muzyka na skrzypce i fortepian będzie motywem przewodnim występu Jakuba Jakowicza (skrzypce) i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian). Wirtuozi swoich instrumentów zaprezentują zróżnicowany i wielobarwny repertuar m.in. z płyty „Departures”.

Organizator:
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu

Finansowanie:
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Urząd Miasta Poznania

Partnerzy:
Bösendorfer
Bazar Poznański
Bilety24

Bilety ulgowe przysługują uczniom, studentom i emerytom.

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.