Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
24 17
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
29°C 1015 hPa
JUTRO
pogoda
24°C 1019 hPa
POJUTRZE
pogoda
28°C 1020 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Znamy najpiękniejszą szopkę

poniedziałek, 3.12.2007 r.
godz. 09.07

Konkurs na najpiękniejszą wielkopolską szopkę bożonarodzeniową rozstrzygnięty. W
Muzeum Etnograficznym ogłoszono w sobotę zwycięzcę. Wygrała jedna z najbardziej
poznańskich szopek - w kształcie bamberki.

W sobotę w Muzeum Etnograficznym rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszą wielkopolską szopkę bożonarodzeniową. Inicjatywa jest próbą wskrzeszenia dawnego i zapomnianego przez wielu zwyczaju. Okazało się, że pomysł natrafił na dużą liczbę osób, którzy nadal obchodzą tradycję stawiania szopek. Do konkursu zgłoszono prawie 100 prac wykonanych przez młodzież i dorosłych.

Na wystawie zaprezentowano szopki arktyczne i tropikalne, szopki zrobione ze szkła i plastiku. Była też nietypowa szopka w kształcie stadionu piłkarskiego. Na wystawie zaprezentowane były również prace dorosłych. Nietypowa prezentacja pensjonariuszy Domu Opieki w Szamotułach zachwyciła każdego. Jej niezwykłość polegała na tym, że każda z figurek była nietypowym autoportretem i przedstawiała osobę, która ją wykonała.


Zwyczaj budowy szopek w kościołach wprowadził w XIII wieku św. Franciszek z Asyżu. Natomiast obnoszenie niewielkich szopek po wsiach to typowo polska tradycja. Obyczaj ten wygasł na początku XX wieku, przede wszystkim za sprawą polityki zaborców.


Szopki zgromadzone w muzeum etnograficznym można oglądać do końca
stycznia w ramach zwiedzania stałej ekspozycji.

Reklama