Drugie życie odpadów budowlanych i przemysłowych: Veolia EKOZEC w praktyce realizuje założenia gospodarki obiegu zamkniętego
Odpady, z którymi nie wiemy, co zrobić, to coraz bardziej palący problem codziennego życia. O ile te pochodzące z gospodarstw domowych, odpady komunalne, mają szansę na przetworzenie, to co zrobić z materiałami pochodzącymi np. z rozbiórek czy remontów budynków? Co zrobić z gruzem pozostającym np. po remoncie drogi? Co w końcu począć z odpadami przemysłowymi pochodzącymi z fabryk czy magazynów? Odpowiedzi na takie pytania udzielą eksperci firmy Veolia EKOZEC, specjalizującej się w przetwarzaniu tego typu surowców.
Wykorzystanie materiałów z recyklingu do tworzenia nowych, pełnowartościowych produktów stanowi kluczowy element gospodarki obiegu zamkniętego - modelu, w którym pozostałości z jednego procesu stają się surowcem dla innego. Ta koncepcja, określana również jako ekonomia cyrkularna, umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów, minimalizację odpadów oraz znaczące ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Przynosi też wymierne oszczędności i buduje trwałą wartość przedsiębiorstwa.
Realizacją tych założeń zajmują się wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, takie jak świętująca w tym roku 30-lecie Veolia EKOZEC. Firma w praktyce wdraża model gospodarki obiegu zamkniętego, przetwarzając odpady budowlane w gotowe produkty.
- Nasza działalność to precyzyjny proces, w którym dbając o środowisko naturalne zapewniamy najwyższą jakość produktu. Krótko można go określić trzema hasłami: pozyskujemy odpady budowlane, przetwarzamy je zgodnie z zasadami gospodarki cyrkularnej i na końcu oferujemy gotowy produkt - kruszywa i mieszanki betonowe - podkreśla Maciej Piwecki, prezes zarządu Veolii EKOZEC.
Precyzja przetworzenia: odpad - recykling - gotowy produkt
Veolia EKOZEC w ramach gospodarki obiegu zamkniętego realizuje różne zlecenia i prace na terenie Poznania i aglomeracji poznańskiej. Prowadzi rozbiórki budynków czy zużytych nawierzchni drogowych, realizuje wykopy oraz odbiera od klientów odpady budowlane. Przygotowuje i dostarcza klientom kruszywa recyklingowe oraz tzw. stabilizacje służące przykładowo do budowy dróg. Oferuje też klientom wytwarzane we własnej instalacji mieszanki betonowe, których istotnym składnikiem są m.in. pozyskiwane w procesie recyklingu i później odpowiednio przygotowane kruszywa.
Zanim jednak taka mieszanka betonowa trafi do sprzedaży, poddawana jest testom w laboratorium badawczym Veolii EKOZEC. To tam codziennie i cyklicznie bada się m.in. odporność na degradację klimatyczną wytwarzanych w instalacji firmy betonów, ich wodoszczelność i wytrzymałość mechaniczną. Wyniki badań laboratoryjnych gwarantują najwyższą jakość wykorzystywanych surowców oraz gotowych już materiałów budowlanych.
Gospodarka obiegu zamkniętego - wybór czy konieczność?
Świadomość potrzeby wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego jest bliska wielu przedsiębiorcom z poznańskiego i wielkopolskiego rynku. Wiedza i doświadczenie podpowiadają im, że zasoby się kurczą, są coraz droższe, że jedynym wyjściem dla społeczeństw jest właściwe zagospodarowanie i wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu. Dziś wdrażanie modelu biznesowego uwzględniającego założenia gospodarki obiegu zamkniętego to już jednak nie tylko świadomy wybór przedsiębiorców, ale także poparta przepisami prawnymi konieczność.
Total Waste Managment - sposób na odpady przemysłowe
Rosnąca świadomość ekologiczna nie tylko nabiera znaczenia, ale też ewoluuje. Staje się bardzo istotna również na polu odpadów przemysłowych, a to właśnie w tym obszarze przedsiębiorstwa poszukują kompleksowych rozwiązań, np. zarządzania odpadami przemysłowymi bezpośrednio w miejscu prowadzenia działalności. Proces takiego zarządzania nosi nazwę Total Waste Management.
- Zauważamy wśród naszych klientów taką potrzebę i konsekwentnie rozwijamy się również na rynku Total Waste Management. Naszym celem jest efektywne wykorzystanie odpadów, redukcja kosztów i minimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko. W ramach tej usługi zapewniamy kompleksową opiekę nad odpadami - od selekcji, przez składowanie i transport, aż po recykling - kontynuuje Maciej Piwecki, prezes zarządu Veolia EKOZEC.
Wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego, korzystanie z rozwiązań Total Waste Management to znaczące kroki w rozwoju każdego przedsiębiorstwa. Warto zatem zdać się w tym względzie na doświadczenie wyspecjalizowanej firmy, takiej jak Veolia EKOZEC. Szczegóły działań spółki, jej ofertę oraz kontakty do ekspertów w dziedzinach recyklingu materiałów, sprzedaży betonów oraz usług Total Waste Management, znaleźć można na stronie www.ekozec.pl.