Ogromna inwestycja trwa nad jednym z jezior w naszym regionie. Pojawiły się problemy ze skarpą
Jak już informowaliśmy na łamach epoznan.pl, kilka miesięcy temu w Wągrowcu ruszyła realizacja pierwszego etapu inwestycji pod nazwą: "Rewitalizacja plaży miejskiej, kąpieliska oraz istniejącego parku wraz z przebudową amfiteatru". Jak przekazywali urzędnicy z Wągrowca, docelowo w ramach pierwszego etapu powstaną: dwukondygnacyjny budynek usługowy ze stacją WOPR, wypożyczalnią sprzętu plażowego, publicznymi toaletami oraz klubokawiarnią, plac zabaw podzielony na dwie strefy wiekowe (z dostosowaniem dla dzieci z niepełnosprawnościami), boisko do siatkówki plażowej, przebieralnie i prysznice plażowe, mała architektura: ławki, leżaki, stoły biwakowe oraz stojaki rowerowe, nowa zieleń oraz nasadzenia zastępcze, droga dojazdowa wraz z parkingiem.
Obecnie urzędnicy z Wągrowca podsumowują, co udało się zrobić. Niestety, niedługo po rozpoczęciu prac musiały one zostać przerwane z powodu nieprzewidzianych warunków geotechnicznych - grunt na skarpie okazał się niestabilny i wymagał dodatkowego wzmocnienia.
"W odpowiedzi na zaistniałe trudności opracowano projekt stabilizacji skarpy - jej złagodzenia oraz umocnienia. Niestety, konieczne okazało się również usunięcie kilku dodatkowych drzew zagrażających bezpieczeństwu prowadzonych robót. Wycinka, przeprowadzona za zgodą konserwatora zabytków, odbyła się w środę, 2 lipca"- przekazano.
"W najbliższych dniach wykonawca planuje rozpoczęcie solidyfikacji gruntu metodą Mass Mixing oraz prace ziemne związane z ukształtowaniem skarpy. Następnie będzie można przystąpić do budowy fundamentów pod nowy budynek, który zgodnie z projektem będzie służyć jako klubokawiarnia"- dodano.
Przypomnijmy. Prowadzona obecnie budowa jest wynikiem rozstrzygnięcia Konkursu SARP nr 987 na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenów wokół Jeziora Durowskiego w Wągrowcu. Zwycięzcą konkursu została poznańska pracownia, todos. architekci, która odpowiada również za dokumentację projektową realizowanego przedsięwzięcia.
Jeśli chodzi o II etap, wykonawca jest aktualnie w trakcie pozyskiwania dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. "Projekt zakłada m.in. budowę ciągów pieszych i spacerowych, dróg komunikacji wewnętrznej, obiektów małej architektury i oświetlenia, budowę trzech basenów otwartych wytyczonych poprzez pływające pomosty, tj. brodzika, basenu rekreacyjnego oraz pływackiego, budowę pomostów pływających, budowę pergoli wraz z przystankiem umożliwiającym cumowanie sprzętu pływackiego, wyposażenie strefy kąpieliska w stanowiska ratownicze, ulokowanie przy głównych wejściach punktów informacyjnych z mapą, odległościami oraz orientacyjnym czasem przejścia" - wyliczają urzędnicy z Wągrowca.
Szacuje się, że pierwsze dwa etapy mają kosztować około 20 milionów złotych. Niemal 18 milionów sfinansowano z Polskiego Ładu.