Kolejorz zaczął od porażki. Lech Poznań - Zagłębie Lubin 1:2

W meczu 21. kolejki Lotto Ekstraklasy Lech Poznań przegrał na swoim stadionie z Zagłębiem Lubin, choć prowadził po trafieniu Christiana Gytkjaera.

Faworytem spotkania był Kolejorz, ale goście nie zamierzali oddawać gospodarzom pola i czekać na ich ruchy. Zagłębie od początku starało się grać piłką, utrzymywać się przy niej i konstruować akcje za pomocą dużej liczby podań. Inna sprawa, że w taktyce Lecha widać było przede wszystkim duże skupienie na grze obronnej i odbudowie ustawienia po stracie piłki. Piłkarze Adama Nawałki potrafili przy tym szybko przechodzić do ataku i jednym, otwierającym podaniem przedostawać się pod pole karne rywali.
Lech rzadziej był przy piłce, ale częściej strzelał i był bliżej bramki. Dwukrotnie po dośrodkowaniach Amarala bliski szczęścia był De Marco, ale najpierw piłka po jego strzale głową poszybowała nad poprzeczką, a pod koniec pierwszej połowy na wyżyny swoich możliwości wspiął się Forenc.
Występ wspomnianego De Marco był pewną niespodzianką, ale trzeba przyznać, że Argentyńczyk spisywał się całkiem nieźle. Nie ustrzegł się błędów w obronie, był za to aktywny w ataku, a po jednym z jego dośrodkowań centymetry od szczęścia był Makuszewski.
Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowy remisem, choć w końcówce swoje szanse miało również Zagłębie. Generalnie jednak pierwsze 45 minut nie zachwyciło poziomem i kibice liczyli na lepsze widowisko po zmianie stron.
Pierwszy kwadrans drugiej połowy należał do gości. Zagłębie zdominowało Lecha i co chwila gościło w jego polu karnym. Długo nie przekładało się to na okazje, ale w 60. minucie Balić przedarł się lewą stroną, posłał piłkę w pole karne, a po chwili Burić w ostatniej chwili zdołał wybić ją na rzut rożny. Goście domagali się uznania gola, ale analiza VAR pokazała, że futbolówka nie przekroczyła linii.
Lech jak rasowy bokser dał się wyszaleć rywalowi, a następnie zadał mocny cios. Po strzale z kilkunastu mtrów piłka trafiła w słupek i pechowo odbiła się od Forenca, dopadł do niej Gytkjaer i z bliskiej odległości posłał do siatki
Przez kilka minut wydawało się, że Lech pójdzie za ciosem i podwyższy prowadzenie. Gospodarze mieli przewagę, ale jej nie wykorzystali i pozwolili gościom na złapanie drugiego oddechu.
Miedziowi bezlitośnie to wykorzystali. W 75. minucie Starzyński znalazł się tuż przed bramką i wykorzystując dopisujące mu w tej sytuacji szczęście posłał futbolówkę do siatki.
Miedziowi po błyskawicznej kontrze mogli prowadzić 2:1, ale świetną interwencją popisał się Burić, który zablokował strzał wychodzącego z błyskawiczną kontrą Pawłowskiego.
W 86. minucie Bośniak został bohaterem, skutecznie broniąc rzut karny egzekwowany przez Starzyńskiego. Jedenastkę przyznano po analizie VAR.
W końcówce oba zespoły szukały zwycięskiej bramki i sztuka ta udała się gościom. W doliczonym czasie gry Dąbrowski wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i posłał piłkę do siatki, wykorzystując jeszcze niefortunne zagranie Vujadinovicia.
Lech Poznań - Zagłębie Lubin 1:2 (0:0)
Lech: Jasmin Burić - Rafał Janicki, Thomas Rogne, Nikola Vujadinović, Vernon De Marco - Maciej Makuszewski (Klupś 83"), Maciej Gajos, Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak (Jevtić 70") - Joao Amaral - Christian Gytkjaer (Zhamaletdinov 84")
Rezerwowi: Matus Putnocky - Łukasz Trałka, Darko Jevtić, Timur Zhamaletdinov, Volodymyr Kostevych, Tymoteusz Klupś, Marcin Wasielewski
Zagłębie: Forenc - Kopacz, Guldan, Oko, Balić (Dąbrowski 84"), Jagiełło, Ślisz, Pawłowski, Starzyński, Bohar Sirotov (90"), Tuszyński (Mares 87")
Rezerwowi: Dąbrowski, Dziwniel, Leciejewski, Mares, Poręba, Sirotov, Tosik
Bramki: Gytkjaer 66" - Starzyński 75", Dąbrowski 90"
Kartki: Kopacz 45" (żółta), Ślisz 51" (żółta), Janicki 88" (żółta)

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski

1:2
Zagłębie Lubin
90:00 00:00
90
Koniec spotkania. Lech Poznań - Zagłębie Lubin 1:2 (0:0). Bramki: Gytakjer - Starzyński, Dąbrowski
86
Burić! Bramkarz Lecha obronił uderzenie Starzyńskiego!
86
Rzut karny! Sędzia cofnął się do zdarzenia sprzed 2 minut i po analizie VAR uznał, że gościom należy się jedenastka
81
Burić! Błyskawiczna kontra Zagłębia, Pawłowski "nawinął" obrońcę i był już sam na sam z Buriciem, ale ten świetnie wyszedł z bramki i zablokował piłkę
75
Akcja z prawej strony, piłka posłana pod bramkę,Starzyński wygrał "przebitkę" i z bliskiej odległości zdobył gola
69
Szczęście Lecha! Po akcji Pawłowskiego piłka odbiła się od słupka i trafiła w ręce Buricia
67
Dobra akcja Zagłębia, ale Vujadinović skutecznie interweniował tuż przed własną bramką
66
Mocny strzał z dystansu, piłka trafiła w słupek i pechowo odbiła się od Forenca, dopadł do niej Gytkjaer i z bliskiej odległości posłał do siatki
63
Wreszcie jaki sygnał ze strony Lecha, ale świetną interwencję po strzale z dystansu zaliczył Forenc
60
Nie ma gola, Burić zdołał wybić piłkę z linii bramkowej
60
Czy była bramka dla Zagłębia czy Burić wybił ją z linii? Trwa analiza VAR
58
Lechici wreszcie wyszli wyższym pressingiem i zmusili rywala do błędu, ale Zagłębie znów jest przy piłce
53
Nie ma gola! Po dośrodkowaniu Starzyńskiego i interwencji jednego z lechitów piłka minimalnie minęła bramkę Lecha
53
Pawłowski tańczył z piłką w polu karnym Lecha, ale wywalczył tylko rzut rożny
51
Żółtą kartą ukarany Slisz
51
Bohar i Tuszyński fatalnie rozegrali kontratak i zmarnowali okazję do stworzenia zagrożenia
50
Zagłębie odważnie zaczęło drugą połowę, goście starają się atakować
48
Janicki dobrze zagrał w pole karne do Amarala, ale temu nie udało się dośrodkować. Od bramki goście
47
Fatalnie zachował się Vujadinović, dzięki czemu piłkę przejął Pawłowski, ale jego uderzenie zza pola karnego zablokował Rogne
44
Było groźnie pod bramką Lecha! Piłka po rzucie rożnym spadła na głowę Tuszyńskiego, ale ten uderzył wysoko nad poprzeczką
43
Szybka akcja Zagłębia i w dobrej okazji znalazł się Pawłowski, ale będąc kilka metrów od bramki uderzył niecelnie
42
Amaral uderzał z dystansu, ale bardzo niecelnie
41
De Marco i Amaral usiłowali przedrzeć się lewą stroną, ostatecznie obrońcy zmusili ich do błędu. Od bramki goście
40
nie ma gola! Głową uderzał De Marco, Forenc końcówkami palców zdołał sparować piłkę na rzut rożny
39
Tiba szarżował w polu karnym Zagłębia, obrońca zdołał wybić piłkę na rzut rożny
38
Nie ma gola! De Marco dobrze dośrodkowywał z lewej strony boiska, piłka szybowała tuż przed bramką, ale Makuszewski nie zdołał zamknąć akcji
36
Starzyński zagrywał rzutu wolnego w pole karne Lecha, ale Burić dobrze piąstkował piłkę
34
Dobra akcja Lecha, Jóźwiak zagrał na prawą stronę pole karnego do Makuszewskiego, ale jego podanie ofiarnie zablokował obrońca
33`
Gra wznowiona, Tuszyński wraca na boisko
32
Tym razem kłopoty zdrowotne ma Tuszyński, fizjoterapeuci na boisku
31
Ależ okazję zmarnował Lech! Szybka kontra lechici wychodzili 2 na 2, a nawet 3 na 2, Amaral przebiegł pół boiska i zagrał na lewo do Jóźwiaka, ale ten źle podał i piłka opuściła boisko
30
Wszystko już w porządku, gramy
29
Przerwa w grze, podczas starcia z rywalem ucierpiał Jóźwiak, ale szybko powinien dojść do siebie
28
Rzut oka na Kocioł
27
Piłkarza Zagłębia zatrzymał teraz... sędzia asystent, na którego wpadł szarżujący piłkarz
26
Starcie w środku pola, sędzia przyznał piłkę gościom
24
Adam Nawałka co jakiś czas podnosi się z ławki rezerwowych, na razie nie może być w pełni zadowolony z gry Lecha
23
Makuszewski potknął się o bandę reklamową, ale na szczęście nic się mu nie stało
22
Zagłębie teraz dłużej utrzymuje się przy piłce, gracze Lecha skupieni na obronie
21
Znów stały fragment nie dał gościom pożytku
20
Nieodpowiedzialna strata przed polem karnym Lecha, szybkie rozegranie do prawej strony, ale obrońcy Kolejorza wybili piłkę na rzut rożny
19
Długa piłka w kierunku Gytkjaera, ale napastnik Lecha przegrał powietrzny pojedynek z obrońcą
18
Tym razem goście wykonali bezpośrednie dośrodkowanie, ale nie udało im się oddać strzału
18
Kolejny rzut rożny dla gości
16
Kompletnie nieudane podanie Starzyńskiego, od bramki zacznie Burić
15
Dobre dośrodkowanie Amarala, De Marco uderzał głową, ale piłka poszybowała nad poprzeczką
14
Będzie rzut wolny dla Lecha kilka metrów od linii pola karnego
12
Kombinacyjne rozegranie rzutu rożnego zakończyło się niecelnym strzałem. Od bramki zacznie Burić
12
Będzie rzut rożny dla Zagłębia
11
Próba dwójkowej akcji Jóźwiaka i Gytkjera, ale trójka obrońców poradziła sobie z duetem lechitów
9
Ostry faul Jagiełły w środku pola, ale obyło się bez kartki
8
Było groźnie! Świetna piłka na prawą stronę, tam był Makuszewski, który zagrywał w okolice 5. metra, ale żaden z jego kolegów nie zamknął akcji
7
Rzut oka na stadion
6
Faworytem jest Lech, ale Zagłębie nie cofnęło się do defensywy i stara się długo utrzymywać przy piłce
5
5 minut gry za nami, na razie mamy tylko walkę w środku pola, oba zespoły choćby bez strzału
4
Przypomnijmy, że podczas przygotowań Lech prezentował przeciętną formę i wygrał tylko jeden z pięciu sparingów. Jak będzie dzisiaj?
3
Akcja Zagłębia, ale Lechici zdołali wybić piłkę poza swoje pole karne
2
Przypomnijmy, że Lech zaczyna wiosnę z 9 punktami straty do prowadzącej w tabeli Lechii Gdańsk
1
Zagłębie: Forenc - Kopacz, Guldan, Oko, Balić, Jagiełło, Ślisz, Pawłowski, Starzyński, Bohar, Tuszyński
Lech: Jasmin Burić - Rafał Janicki, Thomas Rogne, Nikola Vujadinović, Vernon De Marco - Maciej Makuszewski, Maciej Gajos, Pedro Tiba, Kamil Jóźwiak - Joao Amaral - Christian Gytkjaer
Piłkarze obu zespołów wychodzą na boisko
Zapraszamy do śledzenia tekstowej relacji z meczu Lech Poznań - Zagłębie Lubin. Początek o 20:30