Reklama
Reklama

Trwa rewitalizacja rezerwatu Żurawiniec

fot. Zakład Lasów Poznańskich

Rozbudowa osiedli na północy Poznania doprowadziła do niemal całkowitej degradacji rezerwatu Żurawiniec. Trawa jego rewitalizacja.

Rezerwat Żurawiniec powstał w 1959 roku. Jest on wraz z otaczającym Laskiem Piątkowskim obiektem o wielkiej wartości dla Poznania. Niestety w wyniku rozbudowy osiedli na północy Poznania można było zaobserwować niemal całkowitą degradację rezerwatu. Niebawem ma się to zmienić. Już 30 listopada zakończyła się budowa systemu, który ma doprowadzać wodę do Rezerwatu w celu podniesienia poziomu wód gruntowych, co z kolei doprowadzi do odnowienia roślinności i odbudowy torfowiska. Ma to również poprawić stan roślinności w pobliskim Lasku Piątkowskim.

#peselniemaznaczenia Peelingi medyczne peel mission Lift Peel i Reti Peel w listopadzie -30% #wonderlandpolska
REKLAMA

Inicjatorem działań zmierzających do rewitalizacji Żurawińca był Miasto Poznań Zakład Lasów Poznańskich. Nasze działania prowadzone były przy pełnej aprobacie Miasta, które powołało Zespół ds. Rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec. W składzie zespołu znaleźli się pracownicy naukowi Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Wydziału Biologii - mówi Mieczysław Broński, dyr Zakładu Lasów Poznańskich. Nawiązaliśmy też współpracę z Radą Osiedla Naramowice, która z wielkim zaangażowaniem włączyła się w naszą inicjatywę - dodaje.

Zanim jednak można było przystąpić do realizacji inwestycji konieczne było sprawdzenie czy rewitalizacja rezerwatu jest możliwa niezbędne były specjalne analizy, które prowadzone były przez dwa lata. Rada Osiedla Naramowice przekazała na ich realizację 44 tys. zł. Rezerwat Żurawiniec i Lasek Piątkowski to dla mieszkańców północy Poznania bardzo ważne miejsca, wiele osób chodzi tam na spacery, spędza czas wolny. Zorganizowaliśmy marsz, który przeszedł od os. Łokietka w stronę Żurawińca - mówi Anna Wachowska-Kucharska, przewodnicząca Rady Osiedla Naramowice. Maszerując, mówiliśmy o zagrożeniach, jakie mogą tam wystąpić. Największe z nich, to dalsza zabudowa osiedlowa tego obszaru, którą przewidywał Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Na szczęście Radzie Osiedla udało się ten plan zablokować - dodaje.

Według przeprowadzonych przez UAM badań rewitalizacja Żurawińca jest możliwa, ale dla zachowania tego cennego obiektu konieczna jest poprawa stosunków wodnych. Nawodnienie sprzyjać będzie odtworzeniu flory torfowiskowej, zapewni też ochronę złoża torfowego, które stanowi nieocenione archiwum wiedzy o przyrodzie i rozwoju krajobrazu kulturowego tej części Poznania - mówi prof. Mirosław Makohonienko z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, członek Zespołu ds. Rewitalizacji Rezerwatu Żurawiniec. Chcemy wrócić do idei rezerwatu dydaktycznego, przywrócić go społeczeństwu, promować wiedzę o środowisku przyrodniczym, ukazać rolę człowieka w tworzeniu krajobrazu. Działania rewitalizacyjne przyczynią się do podniesienia atrakcyjności tego miejsca dla rekreacji- dodaje.

Projekt systemu zasilania wód gruntowych Żurawińca oraz jego budowa sfinansowana została przez miasto przy dużym udziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który przekazał na ten cel ponad 800 tysięcy zł. Całkowita wartość inwestycji to blisko 1,4 mln zł.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
63.27 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro