Reklama
Reklama

SM - nie zwlekaj

Część 5

Na stwardnienie rozsiane choruje w Polsce około 55 tysięcy osób. To osoby młode lub w średnim wieku. Dwukrotnie częściej schorzenie to dotyka kobiety. Przyczyna choroby nie jest do końca poznana. I choć w ostatnich latach postępy w leczeniu SM są spektakularne, to i tak pozostaje ono chorobą nieuleczalną.

Na przebieg choroby, oprócz leczenia, największy wpływ ma odpowiednio dobrana, systematycznie i ciągle prowadzona rehabilitacja. Jest wyjątkowo trudna z powodu zmiennych rokowań, zależnych od przebiegu choroby, jej postaci, stopnia i lokalizacji zmian. Nasi specjaliści są przygotowani żeby sprostać takim wyzwaniom.

Dlatego zapraszamy do Neuroportu Ośrodka Rehabilitacji Neurologicznej i Ortopedycznej. Pomogliśmy już ponad dwóm tysiącom pacjentów. Zapewniamy przyjęcie chorego w 72 godziny od kwalifikacji lekarskiej. Pisaliśmy o tym w poprzednich artykułach, które przeczytasz tutaj

Spersonalizowana terapia

Głównym celem rehabilitacji jest przywrócenie utraconych, w wyniku choroby, funkcji i poprawa lub utrzymanie obecnego stanu fizycznego pacjenta. Ponieważ SM jest chorobą o bardzo zróżnicowanym przebiegu, rehabilitacja jest planowana indywidualnie dla każdego chorego, uwzględniając jego obecny stan zdrowia. Należy wdrażać ją na każdym etapie choroby. Poprawia bowiem aktywność ruchową, a więc wpływa korzystnie na jakość życia osoby z SM. Zalecane jest stosowanie różnych technik: usprawnianie funkcji ruchowych, poprawa koordynacji ruchów, stabilizacja, zachowanie prawidłowej postawy ciała, poprawa wzorca chodu, usprawnienie funkcji wegetatywnych. W tym działaniu w Neuroporcie wsparciem dla fizjoterapeutów są specjalistyczne urządzenia.

Robotyka wspomaga fizjoterapeutów

Przyszłość rehabilitacji to rosnące zastosowanie robotyki. Roboty rehabilitacyjne, takie jak Lokomat Pro 6 i zestaw Axelero Reha - Eleveo, które są dostępne w Neuroporcie, umożliwiają precyzyjne i spersonalizowane ćwiczenia, które mogą przyspieszyć proces powrotu do zdrowia. Szczegóły tutaj

Analiza danych

Analiza danych umożliwia terapeutom monitorowanie postępów pacjentów i dostosowywanie planów leczenia w czasie rzeczywistym. W Neuroporcie, wykorzystujemy system RSQ Motion, który zapewnia precyzyjną analizę postępów rehabilitacji pacjentów.

Rehabilitacja neuropsychologiczna

Stanowi ona obecnie główną metodę leczenia zaburzeń poznawczych w SM.

Rehabilitacja poznawcza obejmuje trening mentalny, który pomaga wyostrzyć te funkcje. Ponadto trening usprawniający funkcje poznawcze może istotnie poprawiać jakość życia chorego na SM.

Styl życia i dieta

Wysiłek fizyczny może opóźniać wystąpienie zaburzeń poznawczych w SM, co prawdopodobnie wynika z jego przeciwzapalnego wpływu na układ immunologiczny. Obecnie obserwuje się wzrost zainteresowania tematem potencjalnej poprawy funkcji poznawczych za pomocą wysiłku fizycznego, zarówno u osób zdrowych i u pacjentów z chorobami przewlekłymi jak stwardnienie rozsiane. Odpowiednia dieta jest uznanym czynnikiem wspomagającym dla chorych z SM.

W Neuroporcie wszyscy pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc dietetyka przy ustalaniu optymalnej diety.

Neuroport Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Ortopedycznej specjalizuje się w indywidualnych programach rehabilitacyjnych opracowanych dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym ale także:

po udarach mózgu

po urazach komunikacyjnych

po urazach czaszkowo-mózgowych

z uszkodzeniem rdzenia kręgowego

po wszczepieniu endoprotez stawu biodrowego i kolanowego

z dysfagią

z afazją

z chorobą Parkinsona

z chorobami układu krążenia

z chorobami wieku podeszłego

Kontakt:
NEUROPORT Ośrodek Rehabilitacji Neurologicznej i Senioralnej
ul. Bojerowa 28, 60-480 Poznań
+48 500 490 590, e-mail: [email protected].
www.neuroport.pl

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
34.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro