Pogoda jutro Pogoda Poznań
0-6
Widowisko „Orzeł i Krzyż” POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
EVENT

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
czerwiec
pnwtśrczptsond
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
lipiec
pnwtśrczptsond
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Trzystu wolontariuszy, ponad tysiąc historycznych postaci, a wśród nich Mieszko I, Piłsudski, Jan Paweł II. Scena wielkości ponad sześciu piłkarskich boisk, efekty specjalne, mappingi i wspaniała gra światłem. Największe w Polsce widowisko plenerowe – „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie – to niepowtarzalna okazja, aby w ciągu półtorej godziny przeżyć tysiąc lat polskiej historii, zadumać się nad jej losami, ale też poczuć dumę z bycia Polakiem. Widowisko będzie odegrane 16 razy w czerwcowe i lipcowe weekendy w Parku Dzieje w Murowanej Goślinie pod Poznaniem. Premiera 9 czerwca.
Widowisko „Orzeł i Krzyż” to niezwykła, pełna emocji i zadumy podróż przez historię Polski od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii, powstanie Solidarności i przesłanie Jana Pawła II. Jego twórcy szczególny akcent kładą na odzyskanie przez Polskę niepodległości. Historia odgrywana jest przez ponad trzystu wolontariuszy na przestrzeni wielkości sześciu piłkarskich boisk, z wykorzystaniem natury, wzniesień i stawów, na wielu planach, zarówno tuż przed mieszczącą 1800 widzów trybuną, jak i w odległości nawet stu metrów, na co pozwala malowanie światłem, wykorzystanie ognia i fajerwerków.
Historia rozpala emocje
Po zeszłorocznym sukcesie artystycznym i frekwencyjnym widowiska „Orzeł i Krzyż” jego organizator, goślińskie Stowarzyszenie „Dzieje”, zdecydowało się na rozwinięcie formuły, uatrakcyjnienie prezentowanych wątków i scen oraz dodanie nowych efektów wizualnych i dźwiękowych. W 2016 roku widowisko obejrzało 14 tysięcy osób, a spektakle kończyły się owacjami na stojąco i wzbudzały entuzjastyczne opinie.
Przewodnikiem po utrzymanych w tonie legendarno-baśniowym dziejach Polski jest Stańczyk, doradca królów, błazen zatroskany losami ojczyzny. Za scenariusz widowiska odpowiada poznański historyk sztuki i poeta prof. Jacek Kowalski, a reżyserię i napisanie muzyki powierzono Marcinowi Matuszewskiemu.
Aktorami w widowisku „Orzeł i Krzyż” są od kilku lat mieszkańcy Murowanej Gośliny, Poznania, Gniezna i sąsiednich gmin. Na kilkanaście letnich wieczorów wcielają się w królów, rycerzy i szlachtę. Każdy – w różnych scenach – odgrywa po kilka postaci.
Park Dzieje – historia i zabawa
Widowisko „Orzeł i Krzyż” jest elementem pierwszego w Polsce historycznego parku tematycznego wzorowanego na „Puy du Fou” – jednej z największych atrakcji turystycznych Francji. Park otwarty od maja do końca lipca proponuje liczne atrakcje, zwłaszcza w weekendy, kiedy można w nim obejrzeć widowisko dzienne „Zawisza”, spektakle w teatrze kukiełkowym czy wziąć udział w wieczornicy staropolskiej. Na najmłodszych i ich rodziców, także w tygodniu, czeka obozowisko rycerskie, ogród bajek, kuźnia oraz stanowisko archeologiczne, w którym każdy może samodzielnie odkrywać tajemnice dawnych wieków.
Widowisko „Orzeł i Krzyż” odbywa się w Murowanej Goślinie w czerwcowe i lipcowe weekendy. Początek o 21.30.

Bilety można kupić na stronie www.parkdzieje.pl oraz w punktach stacjonarnych:

Poznań:
CiM, ul. Ratajczaka 44
Cafe Misja, ul. Gołębia 1

Murowana Goślina:
Kawiarnia „Tubajka”, ul. Kręta 15
Cukiernia Kandulski, ul. Mostowa 1
Kasa biletowa Parku Dzieje, ul. Bracka 9

***
„Orzeł i krzyż”
Największe widowisko historyczne w Polsce

Miejsce: Murowana Goślina, Park Dzieje
Terminy: 9, 10, 16, 17, 23, 24, 30 czerwca; 1, 7, 8, 14, 15, 21, 22, 28, 29 lipca 2017 r.
Czas trwania: Ok. 1,5 godziny
Aktorzy: 300 wolontariuszy
Widzowie: 1800 widzów każdego wieczoru
Bilety i dojazd: informacja na www.ParkDzieje.pl


Wygodny dojazd Kolejami Wielkopolskimi do stacji Zielone Wzgórza. Peron położony jest 450 m od terenu Parku Dzieje. Pociągi do Poznania odjeżdżają około 30 minut po zakończeniu widowiska.
Dla dojeżdżających samochodami zorganizowany jest darmowy parking.

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.