blog background
 
poczytna: Poczytna
książki, hobby
metka_epoznan
Jak zostać kierowcą zawodowym – od kursanta do kierowcy
ok
3
not ok
1
liczba odsłon: 145

Kurs na prawo jazdy był dla Ciebie czystą przyjemnością? Marzą Ci się podróże po Polsce i Europie, za które jeszcze będziesz mieć płacone? Być może zawód kierowcy jest stworzony właśnie dla Ciebie! Zobacz, co musisz zrobić, aby zostać zawodowym kierowcą zawodowym.

Ustal swoje predyspozycje

Pamiętaj, że praca kierowcy wiąże się z niemałym wysiłkiem – wbrew pozorom wielogodzinna koncentracja na drodze w pozycji siedzącej jest zadaniem bardzo obciążającym dla organizmu. Aby więc móc wykonywać ten fach, będziesz musiał przejść odpowiednie badania lekarskie – skoki ciśnienia, poważne wady wzroku czy kręgosłupa trudno będzie pogodzić z byciem zawodowym kierowcą. Kolejną sprawą są predyspozycje psychiczne – kierowca musi wykazywać się ogromną odpornością na stres, gdyż sytuacji na drodze nie sposób jest przewidzieć! Jeśli posiadasz takie „zaplecze” – jesteś na dobrej drodze do podboju dróg!

Kursy i egzaminy

Oczywiście, same zdolności nie wystarczą, by zostać kierowcą zawodowym. Jeśli chcesz usiąść za kierownicą TIRa, musisz ukończyć kurs i zdać odpowiedni egzamin. Podstawą jest posiadanie prawa jazdy na samochody osobowe, byli kategorii B. Osoby, które posiadają już ten dokument i mają ukończone dwadzieścia jeden lat, mogą – po uzyskaniu wspominanego wcześniej orzeczenia lekarskiego i psychologicznego o braku przeciwskazań do kierowania pojazdami ciężarowymi – zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii C. Istnieje także opcja ukończenia tego kursu przed ukończeniem dwudziestu jeden lat, jeśli dana osoba posiada świadectwo kwalifikacji wstępnej. Po ukończonym kursie czeka nas egzamin – zarówno praktyczny, jak i teoretyczny. Ostatnim krokiem jest „poszerzenie” swoich uprawnień o jeszcze jedną kategorię – niezbędne jest bowiem dysponowanie prawem jazdy kategorii C+E. Przed rozpoczęciem pracy w zawodzie, musisz także ukończyć kurs kwalifikacji zawodowej. Kończy się on państwowym egzaminem, zdawanym przed specjalnie powołaną w tym celu komisją.

By stać się zawodowym kierowcą, potrzeba niemało wysiłku – jednak, jeśli lubisz prowadzić, z pewnością za parę lat będziesz sobie wdzięczny za tę decyzję. Pamiętaj, że najważniejszy jest wybór odpowiedniego, doświadczonego instruktora!

Przeczytaj także Jak zostać kierowcą cysterny
WASZE KOMENTARZE
Autor bloga wyłączył możliwość komentowania tego wpisu
Zdjęcie: Tomasz Urbaniak