Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
13 7
Reklama
zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
9°C 1032 hPa
JUTRO
pogoda
13°C 1032 hPa
POJUTRZE
pogoda
16°C 1030 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

Shape up - Poznań przystąpił do programu walki z otyłością

czwartek, 25.01.2007 r.
godz. 15.00

Coraz mniej ruchu i długie godziny spędzane przed komputerem. Do tego odżywianie fastfoodami... Nie trudno sobie wyobrazić, że jeśli nic się nie zmieni, za kilkanaście lat w naszym społeczeństwie dominować będą otyli.

Poznańscy nauczyciele, lekarze i miejscy urzędnicy wypowiadają wojnę otyłości. Poznań przystąpił do programu Shape up, promującego wśród dzieci zdrowy styl życia.

Dotychczas w Polsce otyłość nie była powszechnym problemem, szczególnie wśród dzieci. Jednak lekarze przestrzegają, że coraz gorsze odżywianie już za kilka lat może przynieść negatywne rezultaty. Dietetycy przestrzegają, że najważniejsze jest, aby właściwe nawyki kształtować już od najmłodszych lat. Dla zdrowia dzieci niezwykle istotne jest, aby otrzymywały posiłki regularnie, odpowiednio przygotowane, z właściwymi proporcji pomiędzy składnikami. Tak jest w chociażby w przedszkolach, gdzie posiłki przygotowują specjaliści.

Gorzej jest z posiłkami spożywanymi przez dzieci poza stołówką. Coraz większe ilości spożywanych słodyczy i fastfoodów, w niedługiej przeszłości może się przełożyć na pogarszającą się kondycję Polaków.

Dlatego Urząd Miasta Poznania, postanowił dołączyć do międzynarodowego programu promującego zdrowy styl życia Shape up. Na początek formułę Shape up przyjęły trzy poznańskie placówki: przedszkole, podstawówka i gimnazjum. W pierwszym etapie nauczyciele oraz lekarze będą rozmawiać z przedszkolakami i uczniami o ich propozycjach na to, jak zdrowo żyć. Program ma promować aktywność fizyczną, właściwe nawyki żywieniowe i w rezultacie zapobiegać otyłości poznaniaków.

Pierwszy etap programu zakończy się w 2008 roku. Uwieńczeniem wspólnych dyskusji będzie specjalny program, który władze Poznania będą mogły wprowadzić do wszystkich placówek oświatowych w Poznaniu.

Reklama