Dwa celne strzały wystarczyły! Piast Gliwice - Lech Poznań 0:2

W meczu 31. kolejki PKO BP Ekstraklasy Lech Poznań pokonał na wyjeździe Piasta Gliwice, dzięki czemu znacznie zbliżył się do walki o wicemistrzostwo Polski i zachował szanse na tytuł.

Mecz zapowiadany był jako hit kolejki. Pierwsze minuty zdawały się potwierdzać tę tezę: gra była szybka, oba zespoły starały się kreować sytuacje.

Niestety, z każdą kolejną minutą poziom spadał. Lech częściej był przy piłce, nie wynikało z tego jednak nic konkretnego - Plach nie miał absolutnie nic do roboty.

Piast był w swoich poczynaniach konkretniejszy, ale również trudno było mówić o jakimś huraganie zmierzającym na bramkę Van der Harta. W końcu mecz zamienił się w typową, ligową młóckę, nie przystającą poziomem do starcia czołowych zespołów grupy mistrzowskiej.

Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bez choćby jednego celnego strzału z którejkolwiek strony.

Na początku drugiej połowy drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę zobaczył Rogne. To ustawiło grę praktycznie do końca spotkania: Lech cofnął się na swoją połowę, pozwalając rozgrywać Piastowi. W pewnym momencie wydawało się, że gospodarze muszą zdobyć gola. Lechici skutecznie jednak się bronili, a w pewnym momencie wyprowadzili atak i wywalczyli rzut wolny po lewej stronie pola karnego. Do piłki podszedł Moder i pięknym uderzeniem posłał piłkę za kołnierz Placha - to był pierwszy celny strzał gości, dający równocześnie prowadzenie.

Gol nie zmienił obrazu gry, wręcz przeciwnie: Piast atakował, a Lech się bronił. Goście byli jednak pod tym względem wyjątkowo skuteczni, a jeśli już gospodarze doszli do pozycji strzeleckiej, to pudłowali lub posyłali piłkę w dłonie Van der Harta.

Serce kibiców Lecha zadrżało 2 razy po strzałach w poprzeczkę. Drugi miał miejsce już w doliczonym czasie gry. Zamiast gola dla Piasta mieliśmy jednak trafienie dla Lecha: goście pomknęli z kontrą, którą skutecznie wykończył Tiba.

Podobno wielkie zespoły poznaje się po tym, że potrafią wygrać mecz, w którym gra niekoniecznie im się układa, ale bezlitośnie wykorzystują pojawiające się okazje. Taki w sobotę był Kolejorz: ofiarny w obronie, skuteczny w ataku. Piłkarze trenera Żurawia wybiegali te 3 punkty, a do zdobycia dwóch goli wystarczyły im 2 celne strzały. Brawo!

Piast Gliwice - Lech Poznań 0:2 (0:0)

Piast: Plach - Kirkeskov, Czerwiński, Hateley, Parzyszek (Tuszyński 77'), Vida (Alves 68'), Felix, Sokołowski (Jodłowiec 76'), Milewski, Konczkowski, Korun

Rezerwowi: Szmatuła, Jodłowiec, Holubk, Huk, Rymaniak, Borkała, Alves, Tuszyński

Lech: Van der Hart - Butko, Satka, Rogne, Puchacz, Kamiński (Marchwiński 79'), Moder, Tiba, Jóźwiak, Ramirez (Crnomarković 51'), Gytkjaer (Zhamaletdinow 73')

Rezerwowi: Mleczko, Gumny, Crnomarković, Muhar, Zhamaletdinow, Letniowski, Skóraś, Kosteiwcz, Marchwiński

Bramki: Moder 66', Tiba 90'

Kartki: Rogne 17' (żółta), Rogne 48' (2. żółta i czerwona), Korun 68' (żółta), Hateley 89' (żółta), Moder 90' (żółta), Butko 90' (żółta),

69
Obraz gry nie uległ zmianie: Piast przy piłce, Lech zamknięty na swojej połowie czeka na kontry
68
żółtą kartką ukarany Korun
68
Zmiana w Piaście: Alves zmienił Vidę
68
Lech prowadzi, choć nic tego nie zwiastowało. To był pierwszy celny strzał Kolejorza w meczu
66
Gol! Moder! Co za bramka z rzutu wolnego!
56
Zagranie w pole karne Lecha, Vida celnie uderzył z 5. metra, ale trafił prosto w dłonie bramkarza
54
Czerwona kartka to chyba najgorsze co mogło stać się dla tego widowiska
53
Piast w ataku pozycyjnym, Lech cofnięty na swoją połowę. Tak to pewnie będzie teraz wyglądać
48
Druga żółta i w konsekwencji czerwona kartka dla Rogne!
45
Lech znów nie stworzył sobie sytuacji. Przed nami ostatnia minuta regulaminowego czasu gry
43
Szybka kontra Lecha, ostra, fizyczna walka wręcz Jóźwiaka i Czerwińskiego, górą ten drugi, który wybił piłkę na rzut rożny
40
Moder ładnie przedarł się środkiem, minął dwóch rywali, ale na trzecim stracił piłkę
38
Centra w pole karne Piasta, ale lechitom nie udało się zamknąć akcji
37
W końcu dobrem zaskakujące prostopadłe podanie, Butko powstrzymany przez obrońcę tuż przed bramką
35
Z każdą minutą gorzej wygląda murawa, mocno zroszona opadami deszczu
33
Piłkarze Lecha w końcu zagościli w okolicy pola karnego Piasta, ale nie udało się nawet skutecznie dośrodkować
32
Zdecydowane wejście Kirkeskova w szarżującego Jóźwiaka. Piłkarz Lecha ucierpiał, ale zaraz wróci do gry
30
Pół godziny za nami. Mecz w Gliwicach na razie nie wygląda jak starcie zespołów walczących co najmniej o wicemistrzostwo
28
Była okazja do szybkiej akcji Lecha, Tiba dobrze minął rywala, ale źle podał na skrzydło i piłkę przejął Piast
27
Skuteczna interwencja defensywy Kolejorza
27
Będzie rzut rożny dla Lecha
26
Piast długo rozgrywał akcję, w końcu gospodarze przyśpieszyli, udało się zagrać w pole karne, Felix doszedł do piłki, ale nie opanował jej
25
Żaden z zespołów nie ma zamiaru niepotrzebnie ryzykować
23
Na trybunach mogli już zasiąść kibice, na stadion w Gliwicach powrócił także doping
14
Było groźnie! Zagranie z prawej strony, obrońcom nie udało się wybić piłki, Milewskie uderzył z półwoleja na bramkę Lecha, ale nie trafił
13
Trener Fornalik zapowiadał, że nie będzie wiele okazji bramkowych w tym meczu, na razie ma rację