Reklama
Reklama

Mieszkańcy Marlewa chcą monitoringu i pomiaru hałasu

Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron
Wizualizacje: materiały inwestora fot. Elżbieta Skowron

Nie milkną protesty mieszkańców Marlewa, których domy sąsiadują w lotniskiem w Krzesinach. Boją się powtórki katastrofy z Mirosławca. Dlatego będą apelować do szefa MON o przeniesienie bazy. Chcą też, aby wokół lotniska pojawił się monitoring i aparatura mierząca hałas.

Szkoła podstawowa na Starołęce znajduje się na granicy powietrznych korytarzy. Według wyznaczonych przez wojewodę stref myśliwce F16 mają nie mają prawa w zasięgu szkoły wykonywać manewrów. Według członków stowarzyszenia Ekologiczne Marlewo wojsko nieustannie łamie postanowienia.

Mieszkańcy Marlewa obawiają się lotniczej katastrofy. Popisowe manewry myśliwców wywołują przerażenie, bowiem mieszkańcy boją się o swoje życie. W urzędzie wojewódzkim nie mieszkańcy nie mogą znaleźć zrozumienia i pomocy dlatego postanowili zwrócić się do Ministra Obrony Narodowej.

Mieszkańcy apelują o przeniesienie lotniska. Liczą, że katastrofa samolotu wojskowego Casa w Mirosławcu otworzy decydentom oczy. Jak zapewnia dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego służby mundurowe na wypadek katastrofy są przygotowane. Mieszkańcy Marlewa licczą, że wojewoda wprowadzi stały monitoring miejsc sąsiadujących z lotniskiem w Krzesinach.

Wojewoda ma zdecydować o wprowadzeniu monitoringu w ciągu kilku dni. Dzięki temu będzie można obiektywnie stwierdzić, czy myśliwce są zbyt głośne i czy stwarzają zagrożenie dla mieszkańców.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
10.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro