Reklama
Reklama

Łamał przepisy na Bukowskiej, ale nie został ukarany. "Jawna kpina z ludzi"

Screen z nagrania
Screen z nagrania

Policja otrzymała twarde dowody na przewinienia kierowcy, ale nie mogła go ukarać, ponieważ pojazd zarejestrowano poza granicami kraju.

Do naszej redakcji napisał czytelnik, załączając nagranie wykonane kilka miesięcy temu na ulicy Bukowskiej. Film dokumentuje zachowanie kierowcy samochodu na niemieckich tablicach rejestracyjnych, popełniającego wykroczenia drogowe polegające m.in. na przekraczaniu podwójnej linii ciągłej.

- Były to godziny wieczorne, nie było dużego ruchu na ulicach, więc jazda wypomnianego pirata to było czyste cwaniactwo i pokazanie że nic nie robi sobie z przepisów drogowych oraz innych użytkowników ruchu - tłumaczył pan Damian. - Zostałem wezwany na komisariat żeby złożyć zeznanie świadka, jednak ku mojemu wielkiemu zdziwieniu dostałem pismom że zgromadzone dowody nie dostarczyły podstaw do skierowania wniosku o ukaranie kierowcy - dodał.

Pan Damian przekazał naszej redakcji nagranie i dokument wystawiony przez komisariat na Jeżycach. Wynika z niego, że policjanci nie byli w stanie wykryć sprawcy, dlatego odstąpili od złożenia do sądu wniosku o ukaranie kierowcy.

- Jest to jawna kpina z ludzi. Jak to jest możliwe żeby po obejrzeniu nagrania na którym wdać całe zajście oraz tablice rejestracyjne niemożna było namierzyć kierowcy? -
pytał pan Damian.
Z podobnym pytaniem zwróciliśmy się do poznańskiej policji. Okazało się, że funkcjonariusze z Jeżyć ustalili właściciela pojazdu - jest on zarejestrowany na firmę działającą w Niemczech. - Z uwagi na niejednoznaczność przepisów dotyczących międzynarodowej współpracy i wymiany informacji w zakresie ścigania sprawców wykroczeń drogowych - policjanci uznali, że wykorzystali wszelkie możliwości ustalenia sprawcy wykroczenia i podjęli decyzję o odstąpieniu od skierowania wniosku do sądu - tłumaczyła nam podinsp. Iwona Liszczyńska z komendy wojewódzkiej.
Zawiadamiający złożył jednak zażalenie na tę decyzję, więc teraz sprawą zajmie się przełożony policjantów, który sprawdzi czy wykorzystali oni wszystkie dostępne możliwości.

- Sytuacja wygląda dużo prościej, gdy sprawca wykroczenia drogowego - obcokrajowiec, zostanie zatrzymany do kontroli drogowej bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia. W określonych sytuacjach policjanci nakładają na niego mandat karny gotówkowy, natomiast w przypadku odmowy przyjęcia mandatu wdrażają postępowanie przyspieszone przed sądem - wyjaśniła podinsp. Liszczyńska.

Dodała również, że wzywanie osoby zgłaszającej nagranie w celu złożenia zeznań jest w podobnych przypadkach standardową procedurą. - Służy to usprawnieniu postępowania przed sądem, w przypadku gdy sprawca wykroczenia poddaje w wątpliwość autentyczność nagrania bądź wszelkie inne informacje przekazane wcześniej przez zgłaszającego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
22 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro