Reklama
Reklama

Jan Kulczyk był szantażowany kilka miesięcy przed śmiercią "Zgubi cię naiwność i sekretarka"

fot. PAP/Jakub Kamiński
fot. PAP/Jakub Kamiński

Z akt śledztwa tzw. "afery podsłuchowej" wynika, że Jan Kulczyk był szantażowany przez nieznane osoby.

Do ustaleń prokuratury dotarli dziennikarze "Onetu". Śledczy przesłuchali najbogatszego wówczas Polaka w kwietniu 2015 roku, 10 miesięcy po wybuchu afery. Nie interesowała ich jednak treść rozmów, a szantaż, do którego miało dojść jeszcze przed publikacją nagrań w mediach.

Kulczyk zeznał, że 24 osoby z jego otoczenia otrzymały sms-y, z których wynikało, że biznesmen jest śledzony, pojawiały się w nich również fizyczne groźby. Postronne osoby były ostrzegane przed znalezieniem się w "czarnym serialu o Kulczyku". Mowa tutaj m.in. o Aleksandrze i Jolancie Kwaśniewskich.

Wiadomo, że potajemnie nagrywane było praktycznie każde spotkanie Kulczyka w warszawskich restauracjach. Jego rozmówcami byli najważniejsi politycy PO, na czele z najbliższymi współpracownikami ówczesnego premiera.

- Jesteśmy tuż za Tobą. Non stop w podróży. Źle wychodzisz na zdjęciach. Pierwsze kompromitujące materiały wysłaliśmy dzisiaj na razie do twoich 3 wrogów. Sadzisz się na zbawcę świata, a zgubi cię naiwność i sekretarka. Stary pies stracił węch - napisano w jednej z cytowanych przez Onet wiadomości.

Prokuratura umorzyła śledztwo w tym wątku, ponieważ nie udało się ustalić autorów SMS. Podobny los spotkał doniesienia dotyczące rzekomego nagrania rozmowy Kulczyka i Donalda Tuska, do której miało dojść w willi premiera.

Jan Kulczyk zmarł w lipcu 2015 roku, trzy miesiące po opisywanym przesłuchaniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kiedy w końcu zrobi się cieplej? Mamy dobre wiadomości!
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
6.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro