Reklama
Reklama

Beata Szydło interweniuje w sprawie usunięcia krzyża z francuskiego pomnika Jana Pawła II

Model pomnika prezentowany na moskiewskiej wystawie Zuraba Tseretelie’go | fot. Belousov Vitaly/PAP/ITAR-TASS
Model pomnika prezentowany na moskiewskiej wystawie Zuraba Tseretelie’go | fot. Belousov Vitaly/PAP/ITAR-TASS

Już w piątek pisaliśmy o decyzji francuskiej Rady Stanu, która zadecydowała o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II we francuskim Ploërmel. Teraz głos w sprawie pomnika zabrała Beata Szydło.

Konflikt wokół pomnika autorstwa rosyjskiego rzeźbiarza Zuraba Tseretelie’go sięga 2006 roku, a ostatnio francuska Rada Stanu uznała, że pomnik może zostać w miejscu publicznym, ale usunięty powinien zostać krzyż wieńczący rzeźbę. Rada uznała, że obecność chrześcijańskiego symbolu narusza przepisy z 1905 roku dotyczące rozdziały państwa i kościoła.

Teraz głos w tej sprawie zabrała Beata Szydło - Jan Paweł II mówił, że historia uczy, że demokracja bez wartości przemienia się w jawny lub zakamuflowany totalitaryzm.Nasz wielki Polak, wielki Europejczyk jest symbolem chrześcijańskiej, zjednoczonej Europy. Dyktat politycznej poprawności - laicyzacji państwa - wprowadza miejsce dla wartości, które są nam obce kulturowo, które prowadzą do sterroryzowania codziennego życia Europejczyków- powiedziała w rozmowie z PAP premier i dodała, że Polska zamierza podjąć interwencję w sprawie pomnika - Polski rząd podejmie starania, by pomnik naszego rodaka ocalić od ocenzurowania i zaproponujemy, aby przenieść go do Polski, o ile będzie zgoda francuskich władz i społeczności lokalnej.

Władze francuskiego miasteczka mają sześć miesięcy na usunięcia krzyża z pomnika.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
16.68 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro