Reklama
Reklama

Francuski sąd zdecydował o usunięciu krzyża z pomnika Jana Pawła II

Model pomnika prezentowany na moskiewskiej wystawie Zuraba Tseretelie’go | fot. Belousov Vitaly/PAP/ITAR-TASS
Model pomnika prezentowany na moskiewskiej wystawie Zuraba Tseretelie’go | fot. Belousov Vitaly/PAP/ITAR-TASS

Nakaz usunięcia krzyża z pomnika Jana Pawła II we francuskim Ploërmel wydała Rada Stanu. Decyzja zapadła po skardze Federacji Wolnomyślicieli i dwóch mieszkańców miasteczka.

Pomnik autorstwa rosyjskiego rzeźbiarzaZuraba Tseretelie’go stoi w mieście od 2006 roku i od samego początku wzbudza kontrowersje. Sprzeciw wywołuje nie sama osoba Jana Pawła II, który zgodnie z założeniami upamiętniony został jako mąż stanu, ale ogromny krzyż górujący nad figurą papieża.

Przeciwko protestuje dwóch mieszkańców miasta oraz stowarzyszenie wolnomyślicieli, którzy twierdzą, że ze względu na swoje rozmiary pomnik ma charakter "ostentacyjnego symbolu religijnego". Kilka lat temu stowarzyszenie zmusiło miasto do zwrotu 4500 euro subwencji z Rady Generalnej na budowę pomnika, ale cały czas trwały działania zmierzające do usunięcia pomnika lub przeniesienia go na teren prywatny.

Już kilka lat temu Trybunał Administracyjny w Rennes nakazał usunięcie całego pomnika, ale mer miasta nie ugiął się. Decyzję anulował sąd administracyjny, a teraz sprawą zajęła się Rada Stanu, która stwierdziła, że pomnik może zostać, ale musi zostać usunięty krzyż. Rada Stanu powołuje się na przepisy z 1905 roku o rozdziale państwa i kościoła.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
12.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro