Reklama

Wyspiańskiego: odnalezione tu szkielety to część masowego grobu żołnierzy niemieckich

fot. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST
fot. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST

Przy ulicy Wyspiańskiego od kilku dni prowadzone są prace związane z budową gazociągu. W ich trakcie natknięto się na ludzkie szczątki. Dziś już wiadomo, że to grób masowy żołnierzy niemieckich z 1945 roku.

Firma zajmująca się budową gazociągu we wtorek poinformowała policję o szkielecie ludzkim w wykopie przy ulicy Wyspiańskiego. W środę odkryto tu kolejne kości. Na miejscu pracowali m.in. policjanci i prokuratura. Ale pojawili się tutaj też specjaliści od badań archeologicznych z Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA


- Dziś możemy już powiedzieć, że jest to grób masowy żołnierzy niemieckich z 1945 roku. Część szkieletów już ekshumowano, by można tu było kontynuować prace przy budowie gazociągu. Kolejne prace będziemy prowadzić po otrzymaniu niezbędnych pozwoleń - mówi Tomasz Czabański z Pomostu.

Pod ziemią zostało jeszcze około 2/3 grobu masowego. - Do tej pory odnaleźliśmy około 30 szkieletów. Wszystkie trafiły do Zakładu Medycyny Sądowej wraz z przedmiotami świadczącymi o tym, że byli to żołnierze niemieccy. To m.in. nieśmiertelniki. Jeden z nich zachował się wraz ze sznurkiem, na którym był noszony - dodaje.

Prace archeologiczne będą tu kontynuowane prawdopodobnie wiosną. - Duża pochwała należy się firmie, która w trakcie robót ziemnych natknęła się na szczątki. Równie dobrze mogli tego nikomu nie zgłaszać, a jednak postąpiono właściwie - kończy Czabański.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro