Reklama
Reklama

Kobylepole po awarii tonie w... odchodach. Mieszkańcy zderzyli się ze "spychologią"

Mieszkańcy rejonu ulicy Kobylepole skarżą się, że od tygodnia muszą znosić zapach ścieków płynących po ulicy. Gdy próbowali coś z tym zrobić, okazało się, że nikt nie przyznaje się do rury.

- Od ponad tygodnia ul. Kobylepole (na wysokości Rysiej, aż do wiaduktu kolejowego) spływa odchodami. Smród jest nieprawdopodobny, odchody pływają w głębokich kałużach , które następnie są rozjeżdżanie i rozpryskiwanie przez przejeżdżające samochody - napisał do nas czytelnik.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Takich głosów jest więcej. Mieszkańcy okolicy skarżą się, że mają dosyć nieprzyjemnego zapachu ścieków roznoszącego się po okolicy. Według mieszkańców, interwencje tu były. - Najpierw przyjechali i założyli takie opaski, a później tylko ustawili pachołek - mówi Tadeusz Szymanowicz, który mieszka w okolicy.

Sprawą zainteresowała się Rada Osiedla Antoninek - Zieliniec - Kobylepole. Szybko jednak okazało się, że łatwo nie będzie. Nikt bowiem nie chce się przyznać do uszkodzonej rury. - Jako Rada Osiedla otrzymaliśmy propozycję od Aquanetu, że mamy zapłacić. To jest troszeczkę pomylenie pojęć - mówi Krzysztof Bartosiak, szef Rady Osiedla.

Społecznikom udało się ustalić, że rura należy lub należała do PKP, ale jest wykorzystywana przez miasto. W Urzędzie Miasta odesłano ich do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych, a ZKZL zlecił Aquanetowi, by zajął się problemem. - To nie jest nasza sieć, ale tam pomagamy. Nasze służby tam pompują ścieki, ale nie znając sieci trudno jakoś konkretnie pomóc - mówi Agnieszka Kaczmarek z Aquanetu.

Gdy sprawą zainteresowały się media, urzędnicy jednak uznali, że mieszkańcom da się pomóc. - Priorytetem było usunięcie awarii, a potem, kiedy już zostanie usunięta, będzie ustalane jak do niej doszło i kto jest właścicielem fragmentu, który ewidentnie został uszkodzony - zaznacza Hanna Surma, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Mieszkańcy ulicy Kobylepole od lat czekają na nową kanalizację. Ta ma powstać do końca przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
72.76 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro