Reklama

Proces w sprawie strzelaniny na Bałtyckiej ruszy od nowa

fot. Michał Nadolski
fot. Michał Nadolski

Wyrok uniewinniający policjantów, którzy w 2004 roku brali udział w strzelaninie na ulicy Bałtyckiej został uchylony. Poznański Sąd Apelacyjny zdecydował, że postępowanie trzeba przeprowadzić raz jeszcze.

Policjanci są niewinni zarzucanychim czynów, broni użyli zgodnie z obowiązującymi ich przepisami - brzmiał wyrok, jaki rok temu wydał poznański Sąd Okręgowy w sprawie strzelaniny na ulicy Bałtyckiej.Tymczasem rodziny pokrzywdzonych i prokurator domagali się, aby policjantów skazać za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. W czwartek Sąd Apelacyjny uchylił poprzedni wyrok i zadecydował, że proces zostanie powtórzony - poinformowało Radio Merkury.

W nocnej strzelaninie, która miała miejsce w kwietniu 2004 roku na ulicy Bałtyckiej w Poznaniu, od policyjnych kul zginął dziewiętnastoletni Łukasz. Jego kolega, Dawid Lis został ranny. Postrzał spowodował paraliż i chłopak musi poruszać się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Oskarżeni policjanci przekonywali, że podczas akcji działali zgodnie z prawem i nie mają sobie nic do zarzucenia. Podkreślali, że zanim doszło do strzelaniny Dawid Lis i jego kolega uciekali, a tuż przed wystrzałami policjanci pokazali nastolatkom legitymacje i głośno krzyczeli, że są z policji. Ich zeznania różnią się jednak od tych, które złożył Dawid Lis, który w tragicznej chwili myślał, że to napad.

Rok temu poznański sąd orzekł, że policja musi zapłacić Lisowi ponad 900 tysięcy złotych odszkodowania i płacić mu dwa tysiące miesięcznej renty. Prokuratura i rodziny poszkodowanych domagają się skazania policjantów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
8.65 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro