Reklama
Reklama

Fatalne warunki dzikich zwierząt w Pyszącej: dyrektor poznańskiego ZOO apeluje o ratunek

fot. Ewa Zgrabczyńska
fot. Ewa Zgrabczyńska

Na przełomie czerwca i lipca pisaliśmy o ewakuacji zwierząt z prywatnej hodowli w Pyszącej pod Śremem. Miały tam fatalne warunki. Dla części z nich nie udało się jeszcze znaleźć miejsca w ogrodach zoologicznych. Intensywne opady deszczu spowodowały, że brodzą w wodzie.

Dyrektor poznańskiego ZOO Ewa Zgrabczyńska we wtorek pojechała do Pyszącej, by zobaczyć w jakich warunkach znajdują się tam zwierzęta, które wciąż czekają na przeniesienie w bezpieczne miejsce. Wcześniej część zwierząt z hodowli trafiła do ogrodów zoologicznych w Poznaniu, Warszawie czy Bydgoszczy. Hodowlę zamknęła policja wskazując, że jej właściciel nie miał niezbędnych pozwoleń. A dodatkowo pojawiły się wątpliwości dotyczące warunków, w jakich przebywały zwierzęta.

Zgrabczyńska nie ukrywa, że jest załamana tym, co zobaczyła na miejscu. - Jestem tutaj i nie mam już siły walczyć z bezdusznością urzędników i kolejnym powiatowym lekarzem. Prokurator, poznańska policja, ministerstwo środowiska starają się pomóc. Pomocy odmówił Powiatowy Lekarz Weterynarii w Śremie. Zwierzęta tkwią we własnych odchodach. Topią się. Tak wygląda ulewa w Pyszącej. Po raz pierwszy nie mam już siły. Błagam o ewakuację zwierząt z gnoju. Proszę publicznie o pomoc - mówi Ewa Zgrabczyńska.

W Pyszącej wciąż są m.in. tygrysy, małpy, lamparty czy pekari. Po intensywnych opadach deszczu, które miały miejsce w poniedziałek i wtorek, zwierzęta brodziły w wodzie, która nagromadziła się w klatkach. Próbowano zorganizować miejsce dla pozostałych zwierząt m.in. w zagranicznych ogrodach zoologicznych, ale wyjazd zwierząt uniemożliwił Powiatowy Lekarz Weterynarii ze Śremu. Stwierdził, że papiery na wyjazd może wydać tylko właścicielowi hodowli, a nie policji, która ją zamknęła. Policja odwołuje się od tej decyzji.

Między innymi prokuratura zapewnia, że robi wszystko, by pomóc zwierzętom, ale nie wiadomo kiedy przyniesie to realne efekty.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
12.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro