Reklama

Park Sołacki: spuszczono wodę z dwóch stawów. Wielkie czyszczenie

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W czwartek rozpocznie się spuszczanie wody z Jeziora Maltańskiego. Ale nie jest to jedyny akwen, którego dno będą mogli podziwiać poznaniacy. Wodę bowiem już spuszczono z dwóch stawów w Parku Sołackim.

Latem kilka razy pisaliśmy o problemach ze stawami w Parku Sołackim - jednym z najpiękniejszych parków Poznania. Najpierw, na początku lipca, w stawach pojawiły się śnięte ryby. Szybko okazało się, że odpowiedzialna za zanieczyszczenie wody w akwenach była awaria kanalizacji. - Zator, który zatkał kanał sanitarny "zbudowały" wrzucone do kanalizacji: szmaty i deska. Ścieki nie miały gdzie płynąć i przedostały się do podziemnego cieku Bogdanka zasilającego stawy - mówiła Dorota Wiśniewska z Aquanetu. Teren uporządkowano.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA


Ale na tym się nie skończyło. Po zaledwie kilku dniach na stawach... pojawiła się piana. A w sierpniu spacerowicze zauważyli w jednym ze stawów martwe kaczki.

Dziś w dwóch najmniejszych stawach, od strony ulicy Niestachowskiej, nie ma wody. - To stosunkowo niewielkie stawy. Z dna będzie usunięty namuł. Planujemy także oczyszczanie pozostałych stawów, w tym największego, ale trudno dziś powiedzieć kiedy to nastąpi - mówi Piotr Szczepanowski z Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. - Woda musi pojawić się w dwóch stawach najpóźniej do marca przyszłego roku. Kolejne prace uzależnione są od środków finansowych - dodaje.

O wielkiej operacji czyszczenia stawów w Parku Sołackim pisaliśmy w 2007 roku. Mówiono wówczas, że niestety do stawów trafia wszystko to, co dostaje się do Bogdanki. A są to m.in. starty asfalt, starte opony, czy płyny eksploatacyjne wydostające się z aut. 9 lat temu prace przeprowadzano za pomocą pomp umieszczonych na pontonach.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
37.57 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro