Reklama

Czarny protest w Poznaniu: tłumy na placu Mickiewicza

fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP
fot. Jakub Kaczmarczyk/PAP

Poznań czynnie bierze udział w Czarnym proteście organizowanym przez kobiety jako wyraz sprzeciwu wobec zaostrzenia przepisów ustawy antyaborcyjnej. Główna demonstracja odbędzie się o 16.00. Wiele kobiet nie idzie w poniedziałek do pracy.

Sejm odrzucił obywatelski projekt liberalizujący przepisy antyaborcyjne, a do prac w komisji skierował projekt delegalizujący aborcję. Takie działania bulwersują kobiety w całym kraju. Na poniedziałek zaplanowano ogólnopolski Czarny protest. Odbędzie się również w Poznaniu.

Choć w weekend Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości powiedział w rozmowie z Onetem, że "projekt w takiej formie na pewno nie wejdzie w życie", kobiety nie do końca w to wierzą. - Bardzo chciałabym wierzyć w te słowa i cząstka mnie w to wierzy. Ale obserwując to, co dzieje się w tym kraju od wyborów, te wszystkie ustawy przepychane nocą, nie jest dla mnie niewiarygodne by ta ustawa antyaborcyjna weszła. Naszym obowiązkiem jest walka o to, by coś takiego nie zaistniało - mówi w Poranku WTK Agata Wilkowska z Federacji Anarchistycznej / W naszej sprawie.

- Protestując pokazujemy nasz sprzeciw wobec tej sytuacji. Ja od lat nie obserwowałam aż tak dużej fali protestów. Ta sprawa jednoczy więcej ludzi o różnych poglądach niż np. demonstracje KOD-u. To ingerencja w nasze prywatne życie, często w nasze dramatyczne wybory. Taka sytuacja nie może przejść bez protestu. Wierzymy, że rząd weźmie nasz głos pod uwagę. Dla nas ten projekt zakłada torturowanie kobiet, łamanie praw człowieka jakim jest np. prawo do ochrony życia kobiety - dodaje.

W Poznaniu Czarny poniedziałek rozpocznie się o godzinie 14.00 na pl. Mickiewicza. - Zapraszamy wszystkich na plac Mickiewicza niezależnie od płci. Można przyjść z dziećmi, będzie strefa dla maluchów. O 14.00 rozpocznie się część warsztatowo-praktyczna. Będziemy wspólnie robić transparenty na demonstrację. Od 16.00 do 18.00 zaplanowana jest główna manifestacja. Będziemy na pl. Mickiewicza manifestować swój sprzeciw. Serwowana będzie czarna kawa, będzie jedzenie. Wierzymy, że przez taki dzień jak dzisiaj, nasz ruch zyska na sile. Jeśli ktoś nie może uczestniczyć w dzisiejszym proteście z nami, niech chociaż spróbuje wziąć dzień wolny od pracy. Jeśli nie może tego zrobić, niech ubierze się na czarno - apeluje Wilkowska.

Obecnie nie wiadomo jeszcze ile kobiet pracujących np. w poznańskim magistracie postanowiło wziąć wolne w poniedziałek. Wiadomo natomiast, że wsparcia udzielili im m.in. Jacek Jaśkowiak i jego zastępca Tomasz Lewandowski. W całym kraju w proteście udział ma wziąć kilkadziesiąt tysięcy osób.

 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 14.02
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 14.02
  Do protestu włączył się m.in. Teatr Polski. photo
  fot. Teatr Polski
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 15.56
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 15.56
  Organizatorzy protestu podają, że na placu jest już około czterech tysięcy osób. W kierunku placu cały czas zmierzają kolejne osoby.
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 16.13
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 16.13
  Zebrany na placu Mickiewicza tłum wznosi okrzyki: To jest strajk ostrzegawczy!
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 16.21
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 16.21
  Zablokowana jest aleja Niepodległości na wysokości Zamku. Kierowcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami w rejonie placu Mickiewicza.
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 17.41
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 17.41
  Protest komentują też politycy partii rządzącej - Slyszałem, że KOD przebrał sie dziś na czarno i dzielnie maszeruje w deszczu. Brawo, demokracja w najczystszej postaci! Żałuję tylko, że część haseł jest obraźliwych dla innych - nad tolerancją potrzebna tu jeszcze praca. Brakuje też wystąpień, które tak bardzo ubarwiły wiec w ostatnią sobotę - napisał w serwisie Facebook Szymon Szynkowski vel Sęk, poznański poseł.
 • Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 18.14
  Aktualizacja
  poniedziałek, 3.10.2016 r., godz. 18.14
  Manifestacja dobiega końca, ale część protestujących przemieszcza się w kierunku poznańskiego biura Prawa i Sprawiedliwości.
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.13 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro