Kontrolowany awans Kolejorza. Ruch Chorzów - Lech Poznań 0:3

W meczu 1/8 finału rozrywek o Puchar Polski Lech Poznań pokonał na wyjeździe Ruch Chorzów i pewnie awansował do ćwierćfinału. Kolejorz zwyciężył zasłużenie, będąc drużyną wyraźnie lepszą.

W składzie drużyny Nenada Bjelicy zabrakło m.in. Tamasa Kadara - Węgier prezentował ostatnio słabszą formę i trener zdecydował się zostawić go w Poznaniu. Ze względu na uraz nie mógł wystąpić także Paulus Arajuuri, więc tym razem parę stoperów tworzyli Lasse Nielsen i Jan Bednarek.
Goście od początku mieli inicjatywę i pierwszą bramkę zdobyli już w 14. minucie: dośrodkowaną z rzutu rożnego piłkę przedłużył Tomasz Kędziora, a akcję na długim słupku strzałem głową zamknął Marcin Robak.
Przez następny kwadrans lechici nie zamierzali forsować tempa, co zaowocowało kilkoma strzałami - głównie z dystansu - w wykonaniu gospodarzy. Żaden nie mógł jednak zaskoczyć Jasmina Buricia.
W 30. minucie piłkarze Kolejorza przyśpieszyli, wymienili kilka szybkich podań, a piłka trafiła w końcu do stojącego w okolicy 15. metra Radosława Majewskiego. Doświadczony pomocnik świetnie zwiódł obrońcę i mocnym strzałem pokonał nie najlepiej interweniującego Kamila Lecha.
Do końca pierwszej połowy Lech całkowicie kontrolował grę. Goście byli świetnie zorganizowani w defensywie i gospodarze nie mieli szans na stworzenie realnego zagrożenia.
Trener Waldemar Fornalik w przerwie dokonał dwóch zmian, a Nenad Bejlica wprowadził Dawida Kownackiego, który z powodu kontuzji pracował przez kilka tygodni.
W 53. minucie losy rywalizacji były już rozstrzygnięte. Jevtić zagrał w pole karne do Szymona Pawłowskiego, ten oszukał obrońców i strzałem w kierunku długiego słupka podwyższył prowadzenie Kolejorza.
Po wypracowaniu sobie bezpiecznej przewagi lechici mogli skupić się już na oszczędzaniu sił z myślą o niedzielnym meczu z Arką Gdynia i tak też uczynili.
Gospodarze kilkukrotnie zerwali się jeszcze do ataku: dyspozycję Buricia sprawdzili choćby Niezgoda czy Piotr Ćwielong, jednak prowadzenie Lecha nie było zagrożone nawet przez moment.
Lech zagrał tak jak powinien w tego typu meczach: szybko wypracował sobie zaliczkę, dzięki czemu uniknął nerwowej końcówki i niepotrzebnego tracenia sił. Szczególnie przed przerwą gra Kolejorza mogła się podobać: sporo było szybkich podań, gry na 1 czy 2 kontakty, imponowała także dyscyplina taktyczna w obronie. Postawa po zmianie stron definiowana była już przede wszystkim korzystnym wynikiem.
Warto pochylić się jeszcze nad postawą Dawida Kownackiego. Młody napastnik dostał 45 minut zaprezentował się fatalnie: przegrał praktycznie wszystkie pojedynki z obrońcami, zmarnował sytuację sam na sam, często podejmował złe decyzje. Oczywiście tłumaczy go długa przerwa i brak ogrania, ale już teraz widać, że trener Bjelica będzie musiał zmusić go do wytężonej pracy.
Ćwierćfinałowym rywalem Lecha będzie zwycięzca z pary Wisła Kraków - Chojniczanka Chojnice.
Ruch Chorzów - Lech Poznań 0:3 (0:2)
Ruch: Kamil Lech - Martin Konczkowski, Mateusz Cichocki, Marcin Kowalczyk (Grodzicki 46"), Paweł Oleksy, Patryk Lipski, Łukasz Hanzel, Miłosz Przybecki (Ćwielong 65"), Bartosz Nowak, Łukasz Moneta, Jakub Arak (Niezgoda 46")
Rezerwowi: Wojciech Skaba, Rafał Grodzicki, Michał Walski, Przemysław Bargiel, Piotr Ćwielong, Kamil Mazek, Jarosław Niezgoda
Lech: Jasmin Burić - Tomasz Kędziora, Jan Bednarek, Lasse Nielsen, Robert Gumny - Łukasz Trałka, Radosław Majewski - Maciej Makuszewski (Jóźwiak 79"), Darko Jevtić, Szymon Pawłowski (Formella 62") - Marcin Robak (Kownacki 46")
Rezerwowi: Matus Putnocky, Kamil Jóźwiak, Maciej Wilusz, Abdul Aziz Tetteh, Maciej Gajos, Dawid Kownacki, Dariusz Formella
Bramki: Robak 14", Majewski 30, Pawłowski 53"
Kartki: Hanzel 76" (żółta), Oleksy 80" (żółta)

Ruch Chorzów
0:3
90:00 00:00
90
Koniec spotkania. Ruch Chorzów - Lech Poznań 0:3. Bramki: Robak, Majewski, Pawłowski. Lech w ćwierćfinale Pucharu Polski
90
Znów złe zagranie Kownackiego, tym razem zagrał wzdłuż bramki "do nikogo"
76
Groźny strzał z dystansu, Burić sparował piłkę przed siebie, dobitka Niezgody zablokowana przez Bednarka
73
Szybka kontra gości, Jevtić zagrał na Majewskiego, ten stanął oko w oko z Lechem, świetna interwencja golkipera
73
Dośrodkowanie Oleksego, rykoszet, piłka w rękach Buricia
72
Proste błędy w grze gospodarzy. Goście starają się natomiast oszczędzić jak najwięcej sił
68
Moneta dośrodkował w pole karne, Niezgoda uderzał głową z 12. metra. Pewna interwencja Buricia
61
W końcu niezła akcja Ruchu, Przybecki pokazał się w okolicy pola karnego gości, jego próba podania została jednak zablokowana
60
Kolejne kąśliwe uderzenie Pawłowskiego, tym razem piłka minimalnie minęła słupek
58
Trzecia bramka zupełnie podcięła gospodarzom skrzydła
53
Skrzydłowy Lecha opanował piłkę kilkanaście metrów od bramki i ładnym strzałem po długim słupku zdobył gola
53
Pawłowski! piękny gol!
52
Kolejna akcja Lecha, zagranie ze skrzydła w pole karne, Grodzicki zablokował Kownackiego