Reklama

Piłsudskiego: będą progi zwalniające. Jeśli się nie sprawdzą - zamontują sygnalizację

W czwartek Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, spotkał się z przedstawicielami mieszkańców Rataj w sprawie zmian planowanych na ulicy Piłsudskiego. Udało się dojść do kompromisu. Najpierw pojawią się tu progi zwalniające. Jeśli te się nie sprawdzą - zamontowana zostanie nowa sygnalizacja świetlna.

O sprawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. W ramach RoweLovych Rataj, trasy rowerowej przebiegającej przez Rataje, ma powstać połączenie już istniejącej ścieżki na terenie Parku Rataje, z trasą po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego. Miasto twierdzi, że nie ma pieniędzy na utworzenie tu kładki dla rowerzystów czy tunelu, stąd inna propozycja - wyznaczenia przejazdu po jezdniach ulicy.

Według planów urzędników przejazd dla rowerzystów ma się znajdować w rejonie stacji benzynowej. Ma tu też powstać nowe przejście dla pieszych, a planuje się likwidację istniejącej zebry przy stacji. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów, mają się tu pojawić progi zwalniające i ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Takimi informacjami zaskoczeni byli nie tylko mieszkańcy, ale też radni. Podnoszono, że znowu nie przeprowadzono konsultacji społecznych w istotnej sprawie. Ostatecznie w czwartek zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski spotkał się z przedstawicielami mieszkańców, by porozmawiać na ten temat.

Wudarski podczas spotkania tłumaczył, że progi zwalniające w formie "poduszek berlińskich" bardzo chętnie stosuje się m.in. w zachodnioeuropejskich miastach i się sprawdzają. Montaż takich progów jest znacznie tańszy od np. sygnalizacji świetlnej. Pierwsze rozwiązanie to koszt około 60 tysięcy złotych, a drugie - około 250 tysięcy złotych.

Ostatecznie ustalono, że progi zostaną zamontowane przy przejeździe dla rowerzystów. Jeśli jednak się nie sprawdzą, zastąpi je sygnalizacja świetlna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
22℃
12℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro