Reklama
Reklama

Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora: wybory z zarzutami w tle

Nowy rektor Uniwersytetu Medycznego
Nowy rektor Uniwersytetu Medycznego

Profesor Andrzej Tykarski jest nowym rektorem Uniwersytetu Medycznego. Został wybrany w czwartek. Jego kontrkandydatka, dr hab. Anna Posadzy-Małaczyńska twierdzi, że kampanię skrócono o miesiąc po tym, jak zgłosiła swoją kandydaturę.

Profesor Andrzej Tykarski to nowy rektor Uniwersytetu Medycznego. Do tej pory był prorektorem i szefem Kliniki Hipertensjologii w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego. - Zapowiedział, że te wybory to jest kontynuacja tego, co zrobił dotychczasowy rektor i myślę, że zapowiedź tej kontynuacji to dobre chwile dla naszej uczelni medycznej - mówi profesor Marek Ruchała, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

W planach nowego rektora jest m.in. utworzenie działu wsparcia projektów internetowych, który ułatwiałby naukowcom skuteczne aplikowanie o granty na badania. Chce przeznaczyć więcej pieniędzy na naukę oraz usprawnić administrację na uczelni.

Przez długi czas profesor Tykarski był jedynym kandydatem na stanowisko rektora. W ostatniej chwili pojawiła się kontrkandydatka - dr hab. Anna Posadzy-Małaczyńska. Tykarski zdobył 169 głosów, a jego konkurentka 7. Posadzy-Małaczyńska uważa, że po tym jak zgłosiła swoją kandydaturę, o miesiąc skrócono kampanię wyborczą na uczelni. - Uznał, że to przyspieszenie w jakiś sposób pozbawi mnie możliwości tworzenia realnej kampanii - mówi.

- Wydaje się na podstawie wyników wyborów, że to zostało źle odebrane przez środowisko akademickie naszej uczelni. Jako rodzaj deprecjonowania uczelni, wyborów, stanowiska rektora. Na szczęście wynik przywrócił właściwą równowagę - mówi profesor Tykarski.

W głosowaniu na nowego rektora udział wzięli elektorzy wytypowani przez pracowników uczelni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
10.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro