Reklama
Reklama

Sylwestrowe fajerwerki: "wybuch może się skończyć amputacją kończyn, śmiercią, pożarem"

13-letni poznaniak, który stracił dłoń i przedramię w wyniku wybuchu fajerwerków wciąż przebywa w szpitalu. Przed nim rehabilitacja. Z każdym dniem w mieście słychać coraz więcej wybuchów petard - służby apelują o rozwagę i przemyślane zakupy.

Do wypadku 13-latka doszło przed świętami. Nastolatek "bawił się" petardą, którą prawdopodobnie sam stworzył. W jego domu znaleziono sporo materiałów, z których można było stworzyć fajerwerki i inne materiały wybuchowe. Petarda wybuchła mu w dłoni - konieczna była amputacja przedramienia. Dziś nastolatek wciąż przebywa w szpitalu. Przed nim rehabilitacja.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA


Do Sylwestra zostało coraz mniej czasu, a tym samym służby coraz intensywniej apelują do mieszkańców o rozważne korzystanie z fajerwerków. Niewłaściwe używanie petard może być bardzo groźne. - Kończy się to amputacją kończyn, przeważnie kończyn górnych, a także może się to skończyć śmiercią czy pożarem - mówi mł. bryg. Sławomir Brandt, rzecznik wielkopolskich strażaków.

Stąd apele, by kupować fajerwerki w odpowiednich miejscach. - Kupujmy fajerwerki w miejscach sprawdzonych, unikajmy bazarów i straganów. Unikajmy też fajerwerków uszkodzonych, które noszą znamiona zawilgocenia czy manipulacji - mówi mł. kpt. Michał Kucierski, rzecznik poznańskiej straży pożarnej.

Istotne jest także czytanie instrukcji fajerwerków. Ta musi być napisana po polsku. - Najważniejsze jest, by fajerwerki miały instrukcję w języku polskim. Jeżeli takiej nie ma, oznacza to, że fajerwerki są z niewiadomego miejsca pochodzenia - tłumaczy Jędrzej Walkowiak, pirotechnik. Kluczowe jest też to, by nie odpalać fajerwerków w dłoniach, na balkonach czy w oknach. - Niezależnie od tego czy jest to wulkan czy kostka, kładziemy je na ziemi, podpalamy lont i oddalamy się - dodaje.

Korzystając z fajerwerków pamiętajmy też o zwierzętach, dla których sylwestrowa noc i dni ją poprzedzające to zawsze najstraszniejszy okres w roku. Huki petard są dla nich ogłuszające i bardzo stresujące.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
31.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro