Reklama
Reklama

Półwiejska: zatańczyli przeciwko przemocy wobec niepełnosprawnych kobiet

fot. Włodzimierz  Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

W sobotę na ulicy Półwiejskiej odbyła się akcja "Nazywam się miliard". Uczestnicy poprzez taniec wyrazili swój sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet z niepełnosprawnościami.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Kobiet Konsola.

Akcja została zapoczątkowana w Walentynki w 2012 roku przez Eve Ensler, która zwróciła uwagę na przerażające statystyki według, których jedna na trzy kobiety jest ofiarą przemocy - co w skali światowej daje miliard. Akcja odbyła się po raz pierwszy w 2013 roku. W roku 2014 brało w niej udział już ponad 200 krajów, a w Polsce 35 miast. W tym roku została ona zorganizowana w 50 polskich miastach.

W tym roku tańczymy przeciwko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zjawisko przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami jest niedostrzegane, trudne do wykrycia oraz zbadane w niewielkim tylko obszarze - tłumaczyli organizatorzy.

Zdaniem Stowarzyszenia Kobiet Konsola kobiety z niepełnosprawnością fizyczną lub psychiczną są trzykrotnie bardziej narażone na przemoc również w miejscach publicznych, na ulicy, w pracy, w domach opieki społecznej, w szpitalach, w szpitalach psychiatrycznych. Mają utrudniony dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej oraz rzadziej niż inne ofiary zgłaszają przypadki przemocy domowej.

Akcja odbyła się w sobotę o godzinie 12:00, na ulicy Półwiejskiej od strony Starego Browaru.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.23 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro