Reklama

Bomba ekologiczna w Komornikach: zniknie w ciągu dwóch miesięcy

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w środę na specjalnym posiedzeniu zajmował się sprawą chemikaliów składowanych w Komornikach na terenie podpoznańskiej gminy Kleszczewo. Zagrożenie ma zostać usunięte w ciągu dwóch miesięcy.

Podczas spotkania wojewoda wielkopolski Piotr Florek otrzymał opinie służb i instytucji zajmujących się ochroną środowiska. Były one zbieżne w kwestii określenia zaistniałej sytuacji, jako zagrażającej zdrowiu mieszkańców i niebezpiecznej dla środowiska. W związku z tym, wojewoda skierował do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska pismo o możliwości wystąpienia szkody w środowisku.

- Pozytywne rozpatrzenie wniosku może pozwolić na pokrycie kosztów usunięcia odpadów z rezerwy celowej budżetu państwa. W powyższej sprawie wojewoda rozmawiał też z Michałem Kiełsznią Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska oraz Andrzejem Janusiewiczem Generalny Inspektorem Ochrony Środowiska. Niezależnie od tego rozwiązania, starosta powiatowy skierował do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska wniosek o wpisanie magazynu na listę "bomb ekologicznych" -
informuje rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego, Tomasz Stube.

Obecnie teren składowania niebezpiecznych substancji w hali magazynowej w Komornikach jest zabezpieczony i całodobowo monitorowany. Po tym, jak w ubiegłym tygodniu doszło tam do rozszczelnienia w dwóch beczkach, budynek został zabezpieczony technicznie i objęty ochroną.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro