Reklama

Poznań: nie będzie nowych murali ani Nocy Kupały

fot. Andrzej Urbanowicz
fot. Andrzej Urbanowicz

Przez brak dofinansowania z budżetu miasta nie odbędą się tegoroczne edycje Nocy Kupały oraz Festiwalu Murali Outer Spaces. Społecznicy wystawiają urzędnikom "żółtą kartkę" za nieskuteczne prowadzenie polityki kulturalnej.

Już w połowie maja informowaliśmy, że w tym roku nie odbędzie się Noc Kupały nad Wartą. Tym samym w niebo nie polecą tysiące lampionów, które od kilku lat rozświetlały całe miasto (piszemy o tym TUTAJ). Ale Noc Kupały to nie tylko lampiony. To także atrakcje w pobliżu rzeki. I tych w tym roku zabraknie.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA


Miasto odmówiło około 200 tysięcy złotych dotacji na imprezę. - Nie da się rozwijać prestiżowych imprez bez budżetu lub z budżetem z dofinansowaniem w wysokości 5 lub 10 tysięcy złotych, gdy budżet całej imprezy to 300 tysięcy złotych - mówi Aleksandra Dmitrzak z Fundacji ARS, która organizowała Noc Kupały.

W tym roku w Poznaniu nie powstaną też nowe murale. Festiwal Murali Outer Spaces się nie odbędzie. - Składaliśmy wnioski o dofinansowanie troszeczkę mniejszych wydarzeń - mówi Agata Kochaniewicz ze stowarzyszenia Inner Art, które organizowało festiwal. - Nie dostaliśmy żadnej dotacji, a mieliśmy dobre rekomendacje - dodaje.

Bez pomocy miasta utrzymuje się m.in. Teatr U Przyjaciół. - Niektóre projekty, które mogłyby być produkcyjnie droższe sobie odkładamy. Przyczynia się to do naszych wyborów twórczych - tłumaczy Tomasz Zajchert z teatru.

Poznańscy społecznicy wystawili już miejskim radnym "żółtą kartkę" za nieskuteczne prowadzenie polityki kulturalnej w mieście. Powstał profil na Facebooku, na którym umieszczono list otwarty do prezydenta Ryszarda Grobelnego w tej sprawie (TUTAJ).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
4.6 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
5.39 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro