Reklama
Reklama

Szokujące nagranie z karetki: "pracownicy pogotowia są zbulwersowani"

W sobotę pokazaliśmy na naszym portalu nagranie z prywatnej karetki poruszającej się po poznańskich ulicach. Jej kierowca prowadził pojazd na sygnale jedząc, choć to tylko jedna z wielu kontrowersji. Dyrektor poznańskiej stacji pogotowia zapewnia, że to nie ich karetka, a dodatkowo przyznaje, że pracownicy są zbulwersowani takim zachowaniem.

TUTAJ piszemy o nagraniu z prywatnej karetki, które dotarło do naszej redakcji. Widać na nim kierowcę pojazdu, który jedną ręką trzyma kierownicę, a drugą je. Wszystko dzieje się, gdy pojazd ma włączone sygnały świetlne i dźwiękowe. Na nagraniu słychać też wulgarne odzywki kierowane do innych kierowców i mijanych po drodze kobiet.

Radiofrekwencja mikroigłowa w salonach Wonderland -20% tylko do 30 maja! Salon Wonderland Galeria Dębiec w Poznaniu Zarezerwuj już teraz -> www.wonderland.pl lub tel. 607 609 967 #peselniemaznaczenia #wonderlandpolska
REKLAMA


- Mówimy tutaj o niestosowaniu się do elementarnych norma prawnych. Kierowca pojazdu uprzywilejowanego z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi nie może pić, palić ani jeść -
mówi mł. insp. Józef Klimczewski, naczelnik poznańskiej drogówki. - W momencie gdy otrzymamy materiał video, będzie on analizowany. Sprawdzimy czy kierowca miał prawo korzystać z uprzywilejowania. Nie chcemy tego zakończyć na postępowaniu mandatowym, skierujemy sprawę do sądu - dodaje tłumacząc, że takie zachowanie świadczy o dużej nieodpowiedzialności i narusza kredyt społecznego zaufania.

Podobnego zdania jest dyrektor Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Grzegorz Wrona. - Film nie powstał w zespole ratownictwa medycznego Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu, nie powstał też w zespole, który obsługuje zespoły ambulatoryjne i wyjazdowej pomocy lekarskiej. Nie powstał również w zespole obsługującym transport sanitarny - zapewnia Wrona. - Osoby, które nagrały ten film nie są pracownikami Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego - dodaje.

- Bardzo wielu pracowników naszego pogotowia jest zbulwersowanych tym zachowaniem. Po pierwsze kilkanaście razy narażono innych uczestników ruchu na niebezpieczeństwo utraty życia. Po drugie nadużyto sygnałów świetlnych i dźwiękowych - tłumaczy. - Obserwując takie zachowanie chce się człowiekowi nie ustąpić pierwszeństwa samochodowi uprzywilejowanemu. Proszę, by nie traktować tego nagrania w ten sposób. Procedury ściśle określają kiedy używać sygnałów i są zarezerwowane do takich sytuacji, w których my jedziemy ratować życie - dodaje.

Według Wrony takie nagranie to antyreklama dla pogotowia. - Jest to problem zachowań godzących w etykę zawodową środowiska medycznego. Z tym problemem ratownicy medyczni będą się musieli uporać - kończy.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
10℃
Poziom opadów:
4.5 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
0.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro