Reklama

Samochody-reklamy zmorą poznańskich osiedli

Lawety z reklamami i oblepione auta zajmują miejsca na osiedlowych parkingach, a także odwracają uwagę kierowców przy drogach. Miasto wobec procederu jest bezradne.

Wielu mieszkańców narzeka, że mobilne reklamy zajmują miejsca parkingowe, których brakuje na poznańskich osiedlach. Urzędnicy jednak rozkładają ręce - Przyczepa nie jest obiektem budowlanym. Ustawa o prawie budowlanym, na podstawie której możemy wydawać nakazy usunięcia takiej reklamy, nie ma w tym przypadku zastosowania - wyjaśnia Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Prowadzisz firmę? Zgłoś się do bezpłatnego konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Czytelne zasady, prosty formularz, łatwe zgłoszenie. Czekamy na Ciebie do końca lutego.
REKLAMA

Próbowaliśmy skontaktować się z jedną z firm, która reklamuje się za pomocą aut ustawionych w różnych punktach miasta, ale nie udało nam się uzyskać żadnego komentarza. Niewiele zrobić może też straż miejska - Możemy taki pojazd usunąć jeśli jest wrakiem. Natomiast jeżeli samochód nie jest wrakiem, informujemy zarządcę drogi o tym, że pojazd służy jako reklama - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik SM.

Jednak Zarząd Dróg Miejskich w sprawie tych nietypowych reklam, za które teoretycznie powinien pobierać opłaty, bezradnie rozkłada ręce - Pozwolę sobie zacytować: parkowanie pojazdów w pasie drogowym drogi publicznej nie stanowi umieszczenia w tym pasie reklamy, jeżeli pojazd ten ze względu na swoje cechy konstrukcyjne i przeznaczenie służy innym celom niż wyłącznie cele reklamowe - wyjaśnia Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

Inspektor nadzoru budowlanego przyznaje, że w tym zakresie prawo wymaga zmiany. Sam wnioskował do parlamentarzystów o to, by kwestie takich mobilnych reklam uregulować w prawie. Na razie jednak parlamentarzyści na te sugestie pozostają głusi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega. Może być niebezpiecznie na drogach!
12℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
84.53 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro