Reklama
Reklama

Co gryzie poznaniaków? Psy, koty i... konie

fot. archiwum
fot. archiwum

Ugryzienie przez psa czy kota nie należy już do sensacji. Inaczej jest w przypadku ugryzienia przez... wiewiórkę czy konia. A i takie przypadki zdarzają się w Poznaniu.

W tym roku w Poznaniu zostało pokąsanych 397 osób, a szczepionki przeciwko wściekliźnie podano 90 poszkodowanym. - Najczęściej pogryzienia spowodowane były przez psy i koty - mówi Cyryla Staszewska z sanepidu. Zdarzały się jednak bardziej nietypowe przypadki. Obrażenia po bliskim spotkaniu z... nietoperzem, wiewiórką, nornicą, końmi i szczurami mają na koncie niektórzy mieszkańcy naszego miasta.

W powiecie poznańskim zarejestrowano natomiast 299 pokąsań, a szczepionki przeciwko wściekliźnie otrzymało 58 osób. - Sprawcami pogryzień były psy i koty, a także nielicznie - koń, nietoperz i kuny. Ogółem w mieście i powiecie zarejestrowano 551 pogryzień - zaznacza Staszewska. W ubiegłych latach pisaliśmy o innych "egzotycznych" pogryzieniach. Jednego z poznaniaków ugryzła... świnka wietnamska, a inne osoby jeż, tchórzofretka i lis. Notowano też ukąszenia przez żmiję zygzakowatą.

Łącznie w 2011 roku liczba zgłoszonych przypadków styczności i narażenia na wściekliznę w naszym powiecie wyniosła 929. W roku ubiegłym było to 551 przypadków.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro