Reklama

Wielkopolska: wciąż wysoki poziom wód w rzekach

fot. Mateusz Kina
fot. Mateusz Kina

We wtorek odbyło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego. Choć na niektórych wodowskazach w województwie można zaobserwować zmniejszający się stan wody, wciąż przekroczone są stany alarmowe i ostrzegawcze.

Obecnie m.in. w Sławsku i Lądzie na Warcie obserwowany jest spadek stanu wody w Warcie - średnio o centymetr w ciągu trzech godzin. - Według aktualnych prognoz obserwowana na Warcie i Prośnie tendencja zmniejszania stanów wód może się na krótko odwrócić. Ta sytuacja nie spowoduje jednak bezpośredniego zagrożenia powodziowego, a jedynie ewentualne sporadycznie podtopienia lokalnych terenów upraw rolnych - wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody.

Meteorolodzy zapowiadają, że najbliższe dni mogą przynieść opady deszczu na południu Wielkopolski. W związku z tym trzeba się spodziewać ponownego podniesienia się poziomu wód w rzekach. - Największe wzrosty stanów i przepływów wody spodziewane są na górnym odcinku Warty, w Sieradzu. Opady przełożą się na zwiększenie dopływów do Zbiornika Jeziorsko - dodaje Stube.

Stan wodowskazów na godzinę 12.00 to wciąż przekroczone poziomy alarmowe i ostrzegawcze w wielu wielkopolskich miejscowościach. W Poznaniu stan ostrzegawczy na Warcie został przekroczony o 5 centymetrów (obecnie 405 cm). W Śremie o 5 cm przekroczony jest stan alarmowy (465 cm). Poziom wody w Warcie przekracza też stany alarmowe w Pyzdrach (o 5 cm), Lądzie (o 18 cm), Sławsku (o 27 cm) oraz Kole (o 8 cm). Na Prośnie wodowskaz odnotował przekroczenie stanu ostrzegawczego w Bogusławiu o 30 centymetrów (wcześniej przekroczony był tu stan alarmowy).

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.27 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro