Lech wygrał z Żetysu 2:0 w el. Ligi Europejskiej

Lech Poznań wygrał pierwsze spotkanie I rundy el. Ligi Europejskiej z Żetysu Tałdykorgan 2:0 po bramkach Rafała Murawskiego i Gergo Lovrencsicsa. Mecz zobaczyło ponad 23 tys. widzów.

Początek spotkania należał do podopiecznych Slobodan Krčmarevića, którzy zaskoczyli Lecha organizacją gry i szybko mogli wyjść na prowadzenie. Najpierw Danilo Balic został zatrzymany dopiero w polu karnym, chwilę później Serikzhan Muzhikov próbował oddać strzał, ale najlepszą okazję piłkarze Żetysu zmarnowali po kwadransie gry. Muzhikova znalazł się w sytuacji sam na sam z Krzysztofem Kotorowskim, ale jego strzał zdecydowanie minął bramkę.

Lechici na poczynania piłkarzy z Kazachstanu odpowiedzieli natychmiast i powinni wyjść na prowadzenie. Bartosz Ślusarski znalazł się na jedenastym metrze, uwolnił się z asysty Dautova i Mihajlova, ale jego strzał minął bramkę Żetysu. W kolejnych minutach bardzo aktywny był Gergo Lovrencsics, ale było widać, że jeszcze zgrywa się z zespołem. Na przerwę zespoły schodziły przy bezbramkowym remisie, a kibice gwizdami wyrazili swoje niezadowolenia z gry Lecha.

Żetysu na początku drugiej połowy próbowało szybko zdobyć gola, ale Krzysztof Kotorowski spokojnie interweniował po uderzeniach Siergieja Skorykha i Edina Junuzovicia. W 54. minucie na boisku pojawił się Rafał Murawski i podopieczni Mariusza Rumaka natychmiast przejęli inicjatywę. Po kilku minutach gry "Muraś" wraz z Lovrencsicsem popisali się wspólną akcją, która zakończyła się zdobyciem bramki przez reprezentanta Polski. Aktywny od pierwszych minut Lovrencsics wpisał się na listę strzelców w kolejnej akcji i Lech prowadził 2:0.

Poznaniacy próbowali osiągnąć jeszcze bardziej korzystny wynik przed spotkaniem rewanżowym w Kazachstanie, ale brakowało im szczęścia i dokładności pod bramką Vladimira Loginovskiyego. Natomiast Żetysu mogło zdobyć honorową bramkę, ale najpierw Krzysztof Kotorowski obronił strzał z bliska Marko Dalovica, a w 77. minucie strzał głową Zorana Kostica minął bramkę.

Około 20 minut po zakończeniu spotkania retransmisję meczu będzie można zobaczyć na antenie telewizji WTK i platformie internetowej wtkplay.pl. Rewanż tydzień później w Kazachstanie.

Lech Poznań - Żetysu Tałdykorgan 2:0 (0:0)
Bramki: Rafał Murawski (61. minuta), Gergo Lovrencsics (65. minuta)
Żółte kartki: Kostić, Dobrasinović
Sędzia: Luc Wouters (Belgia)
Widzów: 23108

Lech: Krzysztof Kotorowski - Mateusz Możdżeń, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Łukasz Trałka (54. Rafał Murawski), Szymon Drewniak - Gergo Lovrencsics, Sergei Krivets (46. Vojo Ubiparip), Aleksandar Tonev (84. Jacek Kiełb) - Bartosz Ślusarski

Żetysu: Wladimir Loginowskij - Danijar Mukanow, Milos Mihajlov, Damir Dautow, Marko Djalović - Sinisa Dobrasinović, Zoran Kostić - Edin Junuzović (70. Aleksiej Szczotkin), Sergiej Skorych (81. Olżas Spanow), Serkiżan Mużykow (70. Aidar Kumisbekow) - Danilo Belić