Reklama

Poznań: taksówką drożej jeszcze przed EURO?

Jeszcze przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej w Poznaniu może podrożeć korzystanie z taksówek. Miasta zastanawia się nad podwyższeniem maksymalnej opłaty początkowej w taksówkach.

W Urzędzie Miasta rozpoczęły się rozmowy na temat ewentualnego podniesienia opłat początkowych za korzystanie z taksówki. Choć urzędnicy nie chcą jeszcze zabierać głosu w tej sprawie, taksówkarze przyznają, że podwyżka jest konieczna. - W tej chwili my wcale nie zarabiamy, już nie mówiąc o utrzymaniu samochodu - mówi jeden z taksówkarzy.

Szukasz zawodu z przyszłością? Chcesz poznać ciekawych ludzi? Zapisz się na studia na kierunku Kosmetologia lub Dietetyka.
REKLAMA


Ostatnia podwyżka stawek miała miejsce pięć lat temu. Od tego czasu wiele się zmieniło. Wzrosły nie tylko koszty związane z naprawą samochodu, ale też podrożało paliwo. - Dojdzie w końcu do sytuacji, gdzie ktoś zginie. Jak o tym mówię, to widzę tylko na twarzach osób zainteresowanych uśmieszki. A tak to się może skończyć - mówi o dramatycznej sytuacji Jacek Kalka, prezes Poznańskiego Stowarzyszenia Taksówkarzy.

Obecnie najwyższa stawka początkowa za kurs taksówką w Poznaniu to 7 złotych. Jeśli miasto zdecyduje się ją podnieść, wielu taksówkarzy natychmiast zmieni taryfę opłat. - Oczywiście, że to zrobię - deklaruje Piotr, taksówkarz.

Jak się jednak okazuje, część taksówkarzy ma problem z uczciwością. - W trzech przypadkach stwierdziliśmy podłączanie w pojazdach urządzeń dodatkowych do taksometrów - tłumaczy Sławomir Nastal z Inspektoratu Transportu Drogowego. - Mają one zawyżać rachunki za przejazd taksówką.

Jeszcze przed EURO 2012 takich kontroli przeprowadzanych przez ITD ma być więcej. Uczciwi taksówkarze przyznają, że oszuści od lat psują im opinię. - Trzeba się zająć taksówkarzami niezrzeszonymi. Będziemy mieli nowy dworzec, turyści przyjadą do Poznania, a różnie to może być z przejazdem taką taksówką - wyjaśnia taksówkarz Grzegorz.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
3℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
1.87 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro