Lech Poznań coraz bliżej Ligi Europy

Lech Poznań w niedzielne popołudnie wygrał z Lechią Gdańsk 2:1 i jest coraz bliżej europejskich pucharów. Bramki dla zespołu Mariusza Rumaka zdobyli: Vojo Ubiparip i Mateusz Możdżeń.

Już po pierwszej połowie piłkarze Lecha Poznań powinni zdecydowani prowadzić z walczącą o utrzymanie w ekstraklasie Lechią Gdańsk. Podopieczni Mariusza Rumaka oddali aż 12 strzałów na bramkę Wojciecha Pawłowskiego, przez 62 proc. gry byli przy piłce, ale znów brakowało im szczęścia. Już w 7. minucie Marcin Kikut idealnie podał w pole karne do Artioma Rudneva, ale jego strzał z kilku metrów obronił Wojciech Pawłowski. Łotysz w 28. minucie ponownie znalazł się w dogodnej sytuacji, ale jego strzał minął bramkę.

Lidera poznańskiego zespołu próbował wyręczyć Aleksandar Tonev, ale jego uderzenia bronił dobrze dysponowany tego dnia Wojciech Pawłowski. Dopiero tuż przed końcem połowy Vojo Ubiparip pięknym strzałem z linii pola karnego wyprowadził zespół na prowadzenie.

Na początku drugiej połowy Lech zepchnął gości do obrony i wydawało się, że kolejne bramki dla poznaniaków to tylko kwestia czasu. Jednak w 66. minucie Lechia Gdańsk miała rzut rożny, a po dośrodkowaniu przy próbie wybicia piłki z pola karnego Dimitrije Inajać niefortunnie skierował ją do własnej bramki. Od tego momentu gra się wyrównała, a Lechia uwierzyła, że może nawet wygrać w Poznaniu.

Podopieczni Pawła Janasa często gościli pod polem karnym gospodarzy i stworzyli sobie idealną okazję na objęcie prowadzenia. W 85. minucie Abdou Razack Traore minął kilku obrońców Lecha i miał przed sobą tylko bramkarza, ale przegrał pojedynek z Jasminem Buriciem. Chwilę później Mateusz Możdżeń strzałem z linii pola karnego pokonał Wojciecha Pawłowskiego i Lech prowadził 2:1. Lechię mógł dobić w 90. minucie Szymon Drewniak, ale przegrał pojedynek sam na sam z Wojciechem Pawłowski. Wynik nie uległ zmianie w doliczonym czasie gry i Lech Poznań awansował na 4. miejsce w ligowej tabeli, które aktualnie gwarantuje grę w eliminacjach Ligi Europy.

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 2:1 (1:0)
Bramki: Vojo Ubiparip (43. minuta), Mateusz Możdżeń (86. minuta) - Dimitrije Inajc (64. minuta - samobójcza bramka)
Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)
Widzów: 19737

Lech: Jasmin Burić - Marcin Kikut, Grzegorz Wojtkowiak, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Mateusz Możdżeń, Dimitrije Injac, Rafał Murawski, Aleksandar Tonev (71. Szymon Drewniak) - Vojo Ubiparip (90. Kamil Drygas), Artiom Rudnev (90. Ivan Djurdjević)

Lechia: Wojciech Pawłowski - Rafał Janicki, Sebastian Madera, Krzysztof Bąk, Jakub Wilk - Marko Bajić (88. Tomasz Dawidowski), Łukasz Surma - Abdou Traore, Paweł Nowak, Levon Airapetian (56. Mateusz Machaj) - Jakub Kosecki (75. Ivans Lukjanovs)