Reklama
Reklama

Prezydent: Strefa Płatnego Parkowania też w soboty

fot. WTK Play
fot. WTK Play

Na początku listopada radny ze Starego Miasta zaproponował, by Strefa Płatnego Parkowania w ścisłym centrum miasta obowiązywała również w sobotę. Propozycja spodobała się prezydentowi Grobelnemu - z pewnymi zmianami.

O pomyśle Pawła Sztando, osiedlowego radnego ze Starego Miasta zrobiło się głośno na początku listopada. Sztando zaproponował, by SPP działała także w soboty, w godzinach 10.00-14.00 w ścisłym centrum miasta. Pieniądze uzyskane w ten sposób miałyby zapewnić środki na rewitalizację Starego Miasta.

Propozycję przedstawiono prezydentowi Grobelnemu. Jak się okazało - pomysł się spodobał. W przedświątecznym liście do radnych prezydent Poznania m.in. wspomina o Strefie Płatnego Parkowania.

Strefa miałaby działać nie tylko w dni robocze, ale też w soboty w godzinach 10.00-15.00 - i to na terenie całego miasta (tam, gdzie obecnie obowiązuje strefa). Dodatkowo, kierowcy musieliby płacić za parkowanie w strefie w dni robocze już od godziny 8.00 rano, a nie od 10.00 jak obecnie. Zmiany miałyby wejść w życie w sierpniu 2012 i mogą przynieść około 1,5 miliona złotych.

- Słyszałem, że prezydent Grobelny zaproponował coś takiego radnym - mówi Paweł Sztando. - Ja jednak pozostaję przy mojej opcji. Po pierwsze strefa powinna działać w soboty tylko na terenie ścisłego centrum miasta, bo właśnie tutaj w tym dniu występuje największy problem z miejscami parkingowymi - wyjaśnia. - W innych miastach strefa w sobotę działa do 14.00 i uważam, że to w zupełności wystarczy.

- Po drugie, moim zdaniem nie można już teraz założyć, że zmiany miałyby wejść w życie w sierpniu. Żeby coś zabrać, trzeba coś dać. Najpierw muszą zakończyć się wielkie inwestycje prowadzone w Poznaniu tak, by poznaniacy mogli się przesiadać do komunikacji miejskiej. Jeśli inwestycje się nie zakończą i dodatkowo każemy płacić ludziom za miejsca parkingowe w sobotę - obawiam się, że to będzie mieć fatalne skutki.

Sztando zauważa też, że uruchamianie całej strefy w soboty przyniesie niewielkie dochody, które będą kroplą w morzu potrzeb miasta. - Proponując wprowadzenie sobotniej strefy na Starym Mieście chciałem, by pieniądze uzyskane w ten sposób były przekazywane na rewitalizację centrum - choćby remonty chodników. A teraz może się okazać, że te pieniądze będą ratować budżet.

Propozycja Ryszarda Grobelnego nie została jeszcze zaakceptowana. Do sprawy będziemy wracać.

Czy miasto powinno łatać budżet zarabiając na strefie płatnego parkowania?

  • 0%
  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
18.10 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro