Reklama
Reklama

Marszałek Marek Woźniak wysłał list do MEN w sprawie Powstania Wielkopolskiego

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. UMWW Poznań
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. UMWW Poznań

To kolejny wyraz sprzeciwu.

Jak już informowaliśmy, Ministerstwo Edukacji Narodowej prowadzi obecnie prekonsultacje dotyczące zmian podstawy programowej w szkołach. Niepokój wśród mieszkańców naszego regionu wzbudziła informacja o wykreśleniu Powstania Wielkopolskiego z zakresu treści nauczania w szkołach średnich.

Do pojawiających się informacji już w czwartek odniosła się rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke. Zapowiedziała, że jeśli informacje się potwierdzą, będzie stanowcza reakcja i protest.

Instytut Poznański ruszył ze zbiórką podpisów pod petycją. Z kolei szef senackiej komisji nauki Waldemar Witkowski, w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział, że będzie czuwał nad sytuacją i że na razie nie ma się czego obawiać. "Jako szef komisji edukacji pozwoliłem sobie zadzwonić do Barbary Nowackiej. Powiedziała, że ona nie zamierza wykreślać z postawy programowej informacji o powstaniu wielkopolskim" - mówił.

Do MEN zgodnie z zapowiedzią został też wysłany list od marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka. Oto jego pełna treść:

"Szanowna Pani Minister,

nawiązując do konsultacji zmian w podstawie programowej kształcenia, w których zapowiedziano redukcję wybranych zagadnień z zakresu historii, chciałbym zwrócić uwagę Pani Minister na potrzebę zachowania przekazu o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 w zasadniczym obszarze podstawy programowej. W ocenie Samorządu Województwa Wielkopolskiego jest to kluczowa wiedza umożliwiająca młodym Polakom zrozumienie zagadnień z zakresu historii odradzającej się Rzeczypospolitej po okresie zaborów. Uważamy bowiem, że bez omówienia przebiegu i wpływu tej zwycięskiej insurekcji na kształt zachodniej granicy Polski po 1918 roku, gospodarczy rozwój kraju czy militarną odbudowę armii, obraz Rzeczypospolitej w dwudziestoleciu międzywojennym nie będzie rzetelny i kompletny.

Od ponad dwudziestu lat Samorząd Województwa Wielkopolskiego stara się wszelkimi metodami budować przekaz o Powstaniu Wielkopolskim wśród Rodaków. Czynimy to zarówno poprzez oficjalne celebrowanie kolejnych rocznic wybuchu tej insurekcji organizowane regionalnie, ale także w stolicy kraju, jak i przez liczne działania edukacyjne i promocyjne (kampanie lokalne i ogólnopolskie, pikniki, koncerty, konkursy). Dzięki jednogłośnej decyzji Sejmu RP od trzech lat obchodzimy 27 grudnia jako państwowe święto - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszelkie nasze działania, skierowane zarówno do młodzieży jak i innych grup społecznych, mające na celu zwiększenie wiedzy i uświadomienie Rodakom znaczenia tego powstania dla historii kraju nie będą jednak wystarczające, jeśli informacji o Powstaniu Wielkopolskim zabraknie w procesie edukacji.

Bardzo proszę Panią Minister o zachowanie w zasadniczym obszarze podstawy programowej przekazu o jednej z niewielu zwycięskich insurekcji w historii naszego kraju."


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

7℃
4℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
5.50 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro