Reklama

MEN usunie Powstanie Wielkopolskie z programu nauczania? Jest petycja

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UMWW Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UMWW Poznań

To kolejna reakcja na pojawiające się informacje.

Jak informowaliśmy w środę, w internecie zawrzało po tym jak Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uszczuploną wersję podstawy programowej. Wielkopolanie oburzyli się w związku z informacją, że z podstawy programowej ma zniknąć geneza Powstania Wielkopolskiego.

W czwartek do pojawiających się informacji odniosła się rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke. Zapowiedziała, że jeśli informacje się potwierdzą, będzie stanowcza reakcja i protest. Dodała też, że marszałek Marek Woźniak wystosuje pismo do ministry Barbary Nowackiej w tej sprawie, z prośbą o to, by Powstanie Wielkopolskie w podręcznikach do historii miało swoje godne miejsce.

Dziś do sprawy odnosi się Instytut Poznański "Jesteśmy zaniepokojeni proponowanymi zmianami w podstawie programowej szkół średnich. Przedmiotem tych zmian jest możliwość wykluczenia historii Powstania Wielkopolskiego z zakresu nauczania" - informuje Zespół Instytutu Poznańskiego.

"Ministerstwo Edukacji Narodowej argumentuje, że celem tych przekształceń jest umożliwienie nauczycielom i uczniom lepszego zrozumienia materiału poprzez ograniczenie zakresu obowiązkowych treści. Jednakże usunięcie Powstania Wielkopolskiego z programu nauczania może prowadzić do poważnego zaniedbania w edukacji historycznej, co z kolei może skutkować zniekształceniem wiedzy o istotnych wydarzeniach w historii Polski"- dodają członkowie zespołu. Podkreślają, że stanowczo sprzeciwiają się proponowanej zmianie i rozpoczynają zbiórkę podpisów. Osoby, które chcą wyrazić swój sprzeciw mogą podpisać petycję tutaj.

Jak w piątek w rozmowie z Polską Agencją Prasową zapowiedział szef senackiej komisji nauki Waldemar Witkowski, nie ma się czego obawiać. "Jako szef komisji edukacji pozwoliłem sobie zadzwonić do Barbary Nowackiej. Powiedziała, że ona nie zamierza wykreślać z postawy programowej informacji o powstaniu wielkopolskim" - zapewnił i zapowiedział, że będzie nad tym czuwał.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.66 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro