Reklama

Ostatnia taka misja w 2023. Analogowi astronauci znowu będą prowadzić badania w Wielkopolsce

fot. Lunares Research Station / www.pila.pl
fot. Lunares Research Station / www.pila.pl

Na pilskim lotnisku.

Już niedługo w habitacie Lunares pojawi się kolejna załoga. To kolejna część projektu "Miasto Piła z nową energią!", realizowanego w ramach Funduszy Norweskich oraz dofinansowania z budżetu państwa. Już wiadomo, że pojawi się kilka nowych elementów.

"Pomimo że jest to ostatnia tegoroczna misja, to nie zwalniamy tempa" - mówi Leszek Orzechowski, dyrektor placówki badawczej Lunares Research Station. "Można powiedzieć, że nawet podnosimy sobie poprzeczkę. Tym razem na pokładzie będziemy mieli aż ośmioro analogowych astronautów. Jest to pewne wyzwanie, ponieważ habitat dostosowany jest do sześciu osób. Jednak od końca 2021 roku nasze załogi mają do dyspozycji schron księżycowy SWAMP. Cały ten czas był rozwijany i dostosowywany do przebywania tam przez dłuższy czas. Od 2022 roku analogowi astronauci regularnie w nim nocowali, a parę ostatnich misji utwierdziło nas w tym, że przez całą misję może tam przebywać dwoje astronautów" - dodaje.

"Nocowanie w SWAMPie nie oznacza braku obowiązków" - dodaje Agata Mintus, koordynatorka badań i dyrektorka ds. misji. "Załoganci mają do dyspozycji tablety i laptopy, więc będą mogli wykonywać codzienne zadania związane z badaniami, np. wypełnianie kwestionariuszy, ale także będą mogli projektować w 3D, pracować nad raportami czy przygotowywać spacery kosmiczne dla reszty drużyny" - dodaje.

Trening załogi rusza w tym tygodniu, a misja zakończy się na początku grudnia. W misji bierze udział osoba z niepełnosprawnością.

Kontynuowane będą badania nad niepełnosprawnością w kosmosie i dostępnością habitatu. W poprzedniej misji uczestniczyła paraastronautka bez nogi. Tym razem w habitacie zagości paraastronauta bez ręki" - informują pilscy urzędnicy.

Tymczasem już trwają zapisy do kolejnej misji. Można się zgłaszać do 19 listopada.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Gdzie pogoda może być jeszcze niebezpieczna? Są nowe informacje
23℃
15℃
Poziom opadów:
5.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro