Reklama

Oryginalna Enigma trafiła do poznańskiego muzeum

fot. PCD/Ł.Gdak
fot. PCD/Ł.Gdak

Maszyna była wykorzystywana w trakcie II wojny światowej.

Urządzenie trafiło do Centrum Szyfrów Enigma. Ma numer K470 i nie wiadomo, jakie służby czy formacja wykorzystywały je w trakcie wojny. Maszyna ma cztery rotory - trzy obracają się w trakcie szyfrowania, a czwarty dodatkowo utrudnia złamanie szyfru.

- Model K470 Enigmy funkcjonował w sferze cywilnej, co nie oznacza jednak, że zabezpieczał mniej ważne informacje. Tego rodzaju urządzeniem posługiwały się np. służby specjalne III Rzeszy czy niemieckie instytucje państwowe różnego rodzaju. Wykorzystywali ją także Hiszpanie czy Włosi. Ten typ Enigmy gwarantował duże bezpieczeństwo przekazywania informacji - zaznacza płk. Dariusz Matysek, ekspert Agencji Wywiadu do spraw technicznych.

Maszyna na co dzień znajduje się w obiekcie Agencji Wywiadu. W Centrum Szyfrów Enigma będzie można ją oglądać do końca maja przyszłego roku. - To już piąta Enigma, jaką prezentujemy na naszej ekspozycji, bo takie mieliśmy założenie, że rotacyjnie będziemy pokazywać różne wersje tego urządzenia. Pierwsza pochodziła z Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu. Mieliśmy również dwie Enigmy z zasobów Muzeum Historii Polski, w tym wyjątkową polską replikę, a także jedną użyczoną w zeszłym roku przez Agencję Wywiadu - podkreśla Monika Herkt-Rynarzewska, dyrektorka Poznańskiego Centrum Dziedzictwa.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
15℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
9.04 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro