Reklama
Reklama

Poznań wspiera zabytki. Milion złotych na prace konserwatorskie dla 15 budynków, w tym sakralnych

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Od 2018 roku miasto przeznaczyło na ten cel prawie 16 milionów złotych.

Na wsparcie mogą liczyć obiekty, które znajdują się w rejestrze zabytków, znajdują się w Poznaniu, ale nie są własnością miasta. W tym roku dotację przyznano 15 budynkom. - Miejskie wsparcie pozwoli na renowacje elewacji kamienic przy ul. Wodnej 22 (75 tys. zł) oraz Sierocej 5/6 (80 tys. zł). Dotacje umożliwią także kontynuację prac konserwatorskich przy stolarce okiennej w dwóch zabytkowych obiektach - kamienicy Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu u zbiegu ulic Stawnej i Szewskiej (55 tys. zł) i budynku Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego 27/29 (30 tys. zł) - podają urzędnicy.

Pieniądze trafią też secesyjnego zespołu kamienic przy Roosevelta, Krasińskiego i Zacisze. Tym razem 170 tysięcy zł zostanie przeznaczone na remont elewacji frontowej, balkonów i odrestaurowanie detali sztukatorskich w kamienicy przy Krasińskiego 3a. - Miejskie wsparcie pomoże także m.in. w remoncie dachu oraz renowacji ściany szachulcowej III piętra w sąsiedniej kamienicy przy ul. Krasińskiego 3 (130 tys. zł).

40 tysięcy złotych trafi do resursy kupieckiej przy Zwierzynieckiej 13. Środki mają być przeznaczone na renowację elewacji frontowej i tylnej wraz z naprawą balkonów i balustrad. Dawny blask odzyska także sztukateria. 130 tysięcy złotych ma natomiast pozwolić na m.in. renowację elewacji frontowej i remont dachu kamienicy przy Wyspiańskiego 15. - Z kolei budynek przy ul. Mottego 2/2 dostał dotację na renowację okładziny ceramicznej (20 tys. zł). Miejskie pieniądze pomogą również w renowacji płytek i stopni w strefie wejściowej oraz zabytkowej stolarki drzwiowej w budynku przy ul. Stefana Czarnieckiego 5 na Wildzie (30 tys. zł).

Na wsparcie, jak każdego roku, mogą też liczyć obiekty sakralne. - W katedrze poznańskiej dofinansowano remont łuków przyporowych (20 tys. zł). W kościele pw. św. Franciszka Serafickiego przy ul. Garbary 22 dotacje zostaną przeznaczone na dwa zadania - remont przęsła I nawy południowej (150 tys. zł) oraz prace przy zabezpieczeniach przeciwwilgociowych w prezbiterium (25 tys. zł). Miejskie dofinansowanie przyczyni się również do uratowania obrazu św. Izydora z 1910 r., który znajduje się w kościele parafialnym przy ul. Kościelnej 3 (15 tys. zł), a także do przeprowadzenia prac konserwatorskich i zabezpieczających przy witrażach w kościele przy ul. św. Rocha 10 (30 tys. zł).

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Zaczęła się meteorologiczna zima i przymroziło! W Wielkopolsce nawet blisko -15 stopni!
0℃
-5℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
67.88 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro