Reklama
Reklama

Eksplozja dwóch rakiet: rząd zastanawia się nad uruchomieniem artykułu 4. NATO

fot. Business Ukraina mag/Twitter
fot. Business Ukraina mag/Twitter

Piotr Mueller rzecznik rządu zabrał głos w sprawie.

W miejscowości Przewodów (powiat hrubieszowski, woj. lubelskie), doszło dziś do eksplozji dwóch rakiet, o czym informowaliśmy tutaj. Z uwagi na zaistniałą sytuację zwołano pilne zebranie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego.

Po naradzie rzecznik rządu przekazał, że rząd zastanawia się nad uruchomieniem 4. artykułu NATO. Ponadto Mueller zadeklarował także podwyższoną gotowość niektórych jednostek i służb - Eksplozja doprowadziła do śmierci dwóch obywateli. Służby wyjaśniają okoliczności. Podwyższamy gotowość niektórych jednostek wojskowych i innych służb mundurowych - powiedział tuż po naradzie Piotr Mueller.

Chodzi o konsultację w sytuacji, gdy zagrożona jest integralność terytorialna lub bezpieczeństwo jednego z członków Sojuszu. Wdrożono procedury, które są przewidziane w takiej sytuacji, przed chwilą zdecydowano o tym, żeby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek i innych służb mundurowych na terenie naszego kraju - powiedział przedstawiciel Rady Ministrów.

Treść artykuł 4. NATO brzmi - Strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć, zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
37.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro