Reklama
Reklama

Warszawiak żąda odszkodowania od poznańskiego szpitala. Za ujawnienie informacji, że ma HIV

Zdjęcie ilustracyjne | fot. valelopardo / pixabay.com

Do zdarzenia doszło na początku ubiegłego roku.

Historię opisała gazeta.pl. Do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego, konkretnie na Oddział Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, zgłosił się pacjent. Mężczyzna idąc oddziałowym korytarzem zauważył w oknie dyżurki pielęgniarek listę chorych. Było tam także jego nazwisko z adnotacją "HIV". Lista była wywieszona wewnątrz dyżurki, ale napis można było przeczytać stojąc na korytarzu. Mógł to więc przeczytać każdy pacjent.

W styczniu rusza miejski program Kawka Bis! To ostatni moment na wymianę kopciucha. Na mocy uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z nich będzie karane. Więcej informacji na: poznan.pl/kawka
REKLAMA

Mężczyzna przyznał, że poprosił personel o usunięcie listy, a wówczas adnotację zamazano palcem i skwitowano, że nic się nie stało. Pacjent złożył oficjalną skargę na szpital. Zgodnie z prawem, każdy pacjent w naszym kraju jest objęty tajemnicą lekarską.

Już wiadomo, że UODO (Urząd Ochrony Danych Osobowych) oraz rzecznik praw pacjenta potwierdzili, że doszło do naruszenia praw pacjenta i bezpieczeństwa danych osobowych. Szpital przyznaje, że to pierwszy taki przypadek i przeprasza pacjenta za zaistniałą sytuację. Przeszkolono już personel.

Mężczyzna ostatecznie zrezygnował z operacji w naszym mieście. Wskazuje, że cała sytuacja kosztowała go sporo pod względem psychicznym, ale też finansowym. Musiał przejść operację w innym miejscu, a badania musiał wykonywać prywatnie. Zażądał odszkodowania w wysokości 40 tysięcy złotych. Ubezpieczyciel zaproponował mu ugodę.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteorologiczne dla części województwa
3℃
-2℃
Poziom opadów:
2.5 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
20.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro